Bude sa mi pri ukončenom pracovnom pomere počítať materská z roku 2023?

Zodpovedané
28. dec 2023

Dobrý deň,

som zamestnaná na TPP od 02/2021. Od 02/2022 som bola na MD a následne na rodičovskej dovolenke do teraz. Som opäť tehotná a dátum pôrodu mám 05/2024. Chcela by som si navýšiť materskú, ktorú som mala dosť nízku predchádzajúcu. 90 dní u nového zamestnávateľa už nestíham.

Mohla by som nastúpiť do práce, kde mi pracovný pomer stále trvá, na tri dni do konca roka tohto a dať výpoveď k 31.12.2023?

Teda s tým, že si nechám preplatiť dovolenku. Čiže DVZ by som mala za rok 2023 vysoký, lebo by sa to delilo tromi dňami.

Bude sa mi pri ukončenom pracovnom pomere počítať materská z roku 2023 - december z tejto firmy?

Môžem mať aj od februára 2024 nový pracovný pomer u iného zamestnávateľa, aby som mala nemocenské poistenie aktívne i napriek tomu, že nebudem spĺňať podmienku 90 dní?

Nevylučuje sa potom, že sa mi už nebude počítať z predchádzajúceho zamestnania príjem za december, keď mám nové aktívne poistenie?

Je lepšie zostať bez druhého zamestnania?

Z čoho sa vypočíta materské v tomto prípade?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak ukončíte pracovný pomer k 31.12.2023, posledné dni budete čerpať dovolenku, ale pôjdete na materskú z ochrannej lehoty v roku 2024. Rozhodujúce obdobie bude rok 2022, nakoľko nemocenské poistenie by skončilo dňom 31.12.2023.

Ak by ste u nového zamestnávateľa mali odvedené nemocenské poistenie menej ako 90 dní, materské by sa vypočítalo z hrubej mzdy u predošlého zamestnávateľa v predošlom roku.

S prianím pekného dňa,
Lenka