Mám nárok na podporu po rodičovskej pri ukončení trvalého pracovného pomeru?

Zodpovedané
17. dec 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom nároku na podporu z úradu práce po skončení RD, nakoľko som dostala dohodu o ukončení pracovného pomeru.

Do práce som nastúpila 10/2020, TPP na neurčito. Od 1/2023 som bola na materskej 37 týždňov, teda do 19.9.2023. Následne som nastúpila na RD, ale aj PN z ochrannej lehoty.

Ku dňu 31.12.2023 mi skončí pracovný pomer dohodou o ukončení, z dôvodu zrušenia zamestnávateľa. Zatiaľ som to nepodpísala, lebo neviem ako sa zariadiť. V januári by mi mali preplatiť nevyčerpanú dovolenku, asi 30 dní. Dcérka bude mať 3 roky vo februári 2026.

Môžem ísť po skončení RD na podporu?

Ak by ju nezobrali do škôlky, môžem požiadať o predĺženie RD do 09/2026, teda aj po dosiahnutí 3 rokov jej veku?

Ďakujem

Dobrý deň,

nedporúčam Vám podpisovať dohodu o ukončení pracovného pomeru bez toho, aby v dohode bol výslovne uvedený dôvod výpovede, aby nebol problém s odstupným.

Ako náhle Vám skončí pracovný pomer už nebudete na rodičovskej dovolenke, ale budete iba poberať rodičovský príspevok. Ak bude dieťa dlhodobé choré, môžete pred tretími narodeninami dieťaťa, na základe podkladov od doktorov, požiadať o poberanie predĺženého rodičovského príspevku.

Pokiaľ Vám od ukončenia pracovného pomeru uplynú 2 roky a až po nich sa pôjdete evidovať na ÚPSVaR, tak už Vám nevznikne nárok na podporu. Nesplníte podmienku 730 dní poistenia v nezamestnanosti za posledné 4 roky.

Zaevidovať sa na ÚPSVaR je potrebné do dvoch rokov od skončenia pracovného pomeru.

S prianím pekného dňa,
Lenka