Do akej sumy môže dcéra brigádovať, aby mi nevzali opatrovateľský príspevok?

Zodpovedané
6. jan 2024

Dobrý deň,

poberám opatrovateľský príspevok na 14-ročnú dcéru, ktorú mám v pestúnskej starostlivosti. Manžel má invalidný dôchodok 625 EUR.

Druhá dcéra má 20 rokov a chce brigádovať. Momentálne však študuje na vysokej škole.

Do akej sumy mesačne a ročne môže brigádovať, aby mi nevzali opatrovateľský príspevok?

Čo všetko sa ráta do príjmu rodiny pre potreby posudzovania a odobratia OP?

Poberám aj príspevky pestúnskej starostlivosti. 14-ročná dcéra má kompenzácie ZŤP.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri zisťovaní výšky príjmu osoby s ŤZP sa započítavajú okrem jej príjmu, aj príjmy spoločne posudzovaných osôb, ktorými sú napríklad manžel alebo manželka, osoby s ŤZP, rodičia, ktorí žijú s touto osobou v spoločnej domácnosti, ak je osoba s ŤZP nezaopatrené dieťa.

Výška príspevku sa znižuje o sumu, o ktorú príjem opatrovaného presahuje dvojnásobok životného minima.

Ak je opatrovaným nezaopatrené dieťa, peňažný príspevok na opatrovanie sa zníži o sumu, ktorou príjem opatrovaného prevyšuje trojnásobok sumy životného minima. Uvedené neplatí (príspevok sa nekráti), ak opatrovateľ poberá plný invalidný, starobný alebo predčasný starobný dôchodok.

Výška životného minima od 1.7.2023 do 30.6.2024 je 268,88 EUR mesačne, ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu. Trojnásobok je teda: 806,64 EUR. Túto sumu nesmiete presiahnuť.

§ 18 Zákon č. 447/2008 Z. z.
(Zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov)
Posudzovanie a zisťovanie príjmu a majetku
3) Za príjem sa na účely poskytovania peňažných príspevkov na kompenzáciu nepovažujú:
e) invalidný dôchodok a čiastočný invalidný dôchodok spätne vyplatené podľa osobitného predpisu.

Viac nájdete:
https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialn...

S prianím pekného dňa,
Lenka