Opatrovateľský prispevok

janoesus
18. sep 2022

Žena poberá opatrovateľský príspevok na ztp syna,sama je ztp,doteraz bolo všetko ok,tohto roku si na úrade vyžiadali aj môj príjem a rozhodli siahnuť na výšku prispevku-znizili ho,doteraz môj príjem netrebalo,neviem nikde dohľadať či je to v súlade so zákonom preto hľadám radu tu,syn nemá žiadny príjem chodí do školy žena má invalidný 160 eur. Dakujem

andrejka1974
18. sep 2022

@janoesus príjem sa dokladuje každý rok a berie sa príjem aj manžela vždy a odkedy berie invalidný dôchodok pretože ak presiahnete trojnásobok životného minima tak vám ho zoberú celý a nie že by vám ho znížili ale mohli ho znížiť ak by mala invalidný dôchodok od minulého roku treba ísť na úrad a spýtať sa

janoesus
autor
18. sep 2022

@andrejka1974 8 rokov berie opatrovateľský príspevok doteraz sa môj príjem nebral až teraz preto ma zaujíma čo sa zmenilo keďže nájsť ohľadom toho niečo je nemožné,nikde som nenašiel že sa posudzuje príjem ľudí v domácnosti,doteraz sa posudzoval iba jej príjem keďže tento príspevok poberá ona

rachel36a
18. sep 2022

@janoesus nic sa nemenilo, roky to tak je ze sa posudzuje prijem oboch rodicov...budte rad, ze vam nedaju zdokladovat spätne za vsetky roky a nemusite vracat kopu eur...tiez poberam OP na ZTP syna a dokladujem vzdy aj manzelov prijem

janoesus
autor
18. sep 2022

@rachel36a no ale nikde v zákone sa nepíše to čo tvrdis,príjem dokladuje osoba ktorá žiada o príspevok,to tá na úrade dobre natiahli

loginexistuje
18. sep 2022

@janoesus posudzuje sa domacnost

rachel36a
18. sep 2022

@janoesus ale pise, posudzuje sa domacnst...ja dokladujem aj prijem dospeleho syna, lebo s nami zije

janoesus
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
janoesus
autor
18. sep 2022

@rachel36a Ako o opatrovateľský príspevok požiadať?

Žiadosť o priznanie príspevku sa podáva písomne na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) príslušnom podľa miesta trvalého pobytu žiadateľa – človeka, ktorý bude opatrovanie vykonávať. K žiadosti je potrebné priložiť lekársky nález od ošetrujúceho lekára, nie starší ako šesť mesiacov a doklady o výške príjmu a hodnote majetku žiadateľa o príspevok aj osoby, ktorá má byť opatrovaná. Podkladom na vydanie rozhodnutia o príspevku je komplexný posudok, hodnotiaci zdravotný stav a stupeň odkázanosti opatrovaného, ako aj možnosti a schopnosti žiadateľa sa o neho postarať. Zdravotný stav opatrovaného hodnotí posudkový lekár ÚPSVR na základe predloženej zdravotnej dokumentácie. Pri posudzovaní zdravotného stavu úradom práce, sociálnych vecí a rodiny sa na rozdiel od posudzovania invalidity Sociálnou poisťovňou zvyčajne nevyžaduje prítomnosť zdravotne postihnutého (iba ak by o to požiadal). Posudok by mal byť vyhotovený do 60 dní, po ktorých má úrad ešte 30 dní na vydanie rozhodnutia. Úrad práce by teda mal rozhodnúť najneskôr do 90 dní od podania žiadosti-toto je zákon,kde sa tu píše niečo o posudzovaní osôb žijúcich v spoločnej domácnosti?

rachel36a
18. sep 2022

@janoesus prijem len ziadatela a opatrovaneho sa dokladuje len pri dospelom opatrovanom...pri dietati do 18 rokov sa dokladuje prijem domacnosti...aj nasobky su rozdielne podla toho ci sa opatruje dieta do 18 rokov( 3 nadobok ZM) alebo dospely clovek 2 nasobok ZM)...je to aj v zakone, ale kedze som tupa, ako ste napisal a nasledne vymazal, tak si to nejdite sam...pekny vecer

loginexistuje
18. sep 2022

@janoesus tu to mate vysvetlene https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialn...

ja tak napr nemam narok na prispevky aj ked mam ztps

janoesus
autor
18. sep 2022

@rachel36a no bohužiaľ trepete pretože doteraz netrebalo príjem domácnosti ale po dovŕšení 18tich rokov syna zrazu treba,Neco je spätne také rady si nechajte pre niekoho ineho

rachel36a
18. sep 2022

@janoesus ja vas neurazam, tak si to nechajte pre clenov svojej rodiny...vzdy sa dokladoval prijem, je to jedna z podmienok...a ak ma syn 18 rokov tak dokonca sa znizuje aj suma pri posudzovani z 3 nasobku, na 2 nasobok...

tanapeta
18. sep 2022

@rachel36a nepoberate aj nejaké kompenzácie okrem opatrovatelskeho príspevku? Lebo na tie sa dokladuje každoročne príjem, nie na OP

rachel36a
18. sep 2022

@tanapeta teraz ano, ale dokladovala som prijem, aj ked som komprnzacie nepoberala

janoesus
autor
18. sep 2022

@tanapeta áno na auto a tam dokladuje príjem za domácnosť,na OP doteraz nikdy

tanapeta
18. sep 2022

@rachel36a lebo v zákone naozaj nie je potrebné dokladovať príjem na OP v domácnosti. Zákon 447/2008. Možno som prehliadla, ale nevidím to tam, že cela domácnosť
@janoesus my dokladujeme kvôli príspevku na benzín. Každoročne

janoesus
autor
18. sep 2022

@tanapeta zákon hovorí jasne,už pri vybavovaní milá pani úradníčka pýtala aj môj príjem,keď som sa opýtal na základe čoho tak ostala ticho,takže dokladovala príjem žena,doteraz to bolo ok,preto som chcel vedieť či sa niečo nezmenilo avšak dúfal som asi marne

tanapeta
18. sep 2022

@janoesus ak sa pýtaš konkrétne či sa niečo nemenilo, tak nemenilo.

andrejka1974
18. sep 2022

@janoesus nemáte pravdu vždy musíte dokladovať príjem všetkých členov rodiny a počíta sa tam všetko buďte radi že vám ho celý nevzali

andrejka1974
18. sep 2022

@janoesus vždy trebalo ja dokladujem príjem už niekoľko rokov od troch rokov môjho syna a to bude mať tento rok 29 a príjem manžela kôli kompenzaciam a aj opatrovateľskom a ten poberám už štyri roky takže sa mýlite vy vždy bolo nutne

0martina0
18. sep 2022

dcéra má 16,od 6 som na opatrovateľskom,a dokladujem príjem aj manželov každý rok

janoesus
autor
18. sep 2022

@andrejka1974 to vážne? OP sa poberá od 6 rokov,ja som písal ako sme to mali my,my sme sa asi ťažko pomýlili,ale posudzovanie na kompenzáciu a na OP sú dve rozdielne veci,to že ste sa nechali oklamať úradom je už vás problém mohli ste poberať viac penazi

andrejka1974
18. sep 2022

@janoesus prepáčte ale opatrovateľský ak sa staráte o dieťa je pre všetkých rovnaký či má dieťa 6 alebo 17 ja nechápem ako toto vy tu môžete hovoriť keď ani neviete že vyšla opatrovateľskej prispevku je rovnaká a nemení sa ani vekom ale môže sa znížiť len tím že máte vyšší príjem ak ho nepresiahnete máte ho stále a stále rovnaký podľa zákona a výška sa mení vždy k 1.7. takže bordel máte len vy keď neviete čo musíte dokladovať na úrade a nie my ostatní ktorí to vieme lepšie ako vy

janoesus
autor
19. sep 2022

@andrejka1974 ako dobre ty tapa čítať s porozumením je problém,ok asi máš málo práce ak nemáš nič lepšie na práci ako sa tu strapnovat skús ešte raz prečítať čo som písal a popremýšľať nad tym

andrejka1974
19. sep 2022

@janoesus jednoducho to nevieš že musíš dokladovať príjem aj deti keď brigádujú manželky dokladujes príjem s prenájmu keby to tak nebolo prečo potom ti vezmú celý opatrovateľský keď príjem celej tvojej rodiny presiahne trojnásobok životného minima však by ti ho mali nechať podľa tvojho vyjadrenia ale vezmú a že tebe ho znížili tvoja chýba

vikusjk
19. sep 2022

@janoesus ja sa v tomto uplne nevyznam, ale rozmyslam, ze vlastne moj brat berie opatrovatelsky na babku a ziju spolu v domacnosti aj s mojou mamkou, ale mamkin prijem nikdo neziadal dokladovat. Bratovi znizovali vysku opatrovatelskeho kvoli vyske babkinho dochodku, ma okolo 500 Eur dochodok, tak bratovi ten opatrovatelsky o stovku znizili, ale mamkin prijem nebrali vobec do uvahy. Cize s tou domacnostou to tam asi nebude take jednoznacne.
Skuste sa odvolat a oni vam potom vo vyjadreni budu musiet uviest, o co sa opieraju, presne znenie § atd.

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
andrejka1974
19. sep 2022

@tanapeta ale je

tanapeta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
merilin22
26. sep 2022

@janoesus presne mate pravdu mne tiez znizili opatrovne koli otcovi lebo mu zvýšili dochodok o par euro to uz coje nikde toto nebolo pysane ze toto nas caka