Je pre mňa výhodnejšie ísť na úrad práce alebo na PN?

Zodpovedané
21. máj 2024

Dobrý deň,

som zamestnaná od októbra 2022 a pracovná zmluva mi končí 30.6.2024. Momentálne som v treťom mesiaci tehotenstva, teda od júla som v ochrannej lehote a mám nárok na materskú. Termín pôrodu mám 6.12.2024.

Je pre mňa výhodnejšie nastúpiť od júla na úrad práce alebo na PN?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste išli hneď na PN, úrad práce by Vás nezaevidoval. Resp. zaevidoval až po skončení PN. Ak by ste nešli na PN hneď ale najprv na ÚPSVaR, tak podpora môže byť vyplácaná maximálne 6 mesiacov odo dňa zaradenia do evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Výška nemocenskej dávky je 55 % z vymeriavacieho základu (prvé tri dni 25%) a výška dávky v nezamestnanosti je 50 % vymeriavacieho základu.

Pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní. Neuvádzate čo bolo pred týmto pracovným pomerom.

Po skončení pracovného pomeru nárok na materské budete mať z ochrannej lehoty aj v prípade ak budete na PN, alebo budete na ÚPSVaR.

S prianím pekného dňa,
Lenka