Úrad práce, ochranná lehota a začiatok MD

trwska
23. jan 2019

Ahojte. Čítala som tu posledné diskusie ale nedostala som odpoved tak otváram nivu diskusiu 🙂 Som na úrade prace,plynie mi ochranná lehota aj keď to mám natesno. Chcela by som do prace ale len na dva mesiace lebo od apríla by som už mala ísť na MD. Myslite že sa mi MD bude počítať z týchto dvoch mesiacov alebo z predošlého zamestnania? A vôbec budem môcť ísť na MD už v apríli? Ochranná lehota mi konci 20.6 a termín pôrodu mám 18.6.

ukulela
23. jan 2019

@trwska na md ta vypisuje lekar - spravidla 6t pred terminom porodu.
aby sa ti vyska materskeho pocitala z noveho platu, musela by si tam mat (myslim) 90 dni nemocenskeho poistenia.

tamvtme
23. jan 2019

@trwska ako dlho trvá ochranna lehota? Ja som sa bola o tomto informovať na sociálnej poisťovni a pani mi povedala, že keď som v ochrannej lehote môžem ísť na materskú len 6t pred pôrodom, že skôr nemám nárok....

trwska
autor
23. jan 2019

@tamvtme ochranná lehota trvá 8 mesiacov. 🙂

trwska
autor
23. jan 2019

@ukulela mne sa vlastne jedna len o to či sa mi to oplatí. V podstate riskujem už teraz že budem dostavať len rodičovský čiže sa mi ani tak nejedna o tie peniaze ktoré by som dostala len o to aby som si nezrušila touto” brigádou” ochrannú lehotu. Vždy je lepšie mat nádej že mi vyjde materská a maly sa narodí na dátum presne alebo sa narodí neskôr a budem dostavať rodicak. Aj príjem za dva mesiace by sa mi hodil 🙂

tamvtme
23. jan 2019

@trwska ďakujem, tak to som v pohode, na úrade som evidovaná od 1.1. a 1.7. By som mala už nastúpiť na materskú....

lavender21
24. jan 2019

@trwska podľa mňa neriskuješ, veď na materskú sa ide 6 týždňov pred termínom pôrodu. Je jedno, kedy sa naozaj dieťa narodí. Jedine, že by sa narodilo ešte skôr, ale to si ešte v ochrannej lehote, takže tak či tak máš nárok... Akurát tu minule nejaká baba písala, že sociálna poisťovňa od nej chcela potvrdenie o tom, že bola tehotná ešte počas trvania pracovného pomeru. Keď to máš tak natesno, toho by som sa skôr obávala...

delmondo
24. jan 2019

@trwska tam nie je podmienka, že musíš porodiť v OL. Ak máš tp 18.6., tak na md z OL musíš nastúpiť presne 6t pred očakávaným termínom, čiže 7.5. Spolu so žiadosťou o md musia podať potvrdenie od lekára, že si v čase skončenia PP už bola tehotná.
Ked sa zamestnas, tak sa ti OL zruší a na md pôjdeš z nového zamestnania, teda už to môže byť 6-8t pred tp. Ak chceš, aby sa ti md počítala z predošlého príjmu, tak u nového zamestnávateľa nemôžeš mať viac ako 90 dní nemocenského poistenia.
Ešte si premysli, či sa ti neoplatí ísť na podporu, kým nastúpis na md, ak máš teda nárok. O podporu, si môžeš požiadať do 2r od skončenia PP.

trwska
autor
25. jan 2019

@delmondo ahoj ďakujem za takéto vysvetlenie 🙂🙃zo všetkým čo si tu napisala som zoznamená. Mne sa jedna o to že ak budem v OL a narodí sa maly tak ako má tak mi vyjde materská dosť vysoká. Ak pôjdem teraz pracovať, tak sa mi z nej o dosť viac zníži materská keďže budem pracovať len na dohodu. Nárok na podporu nemám. Chcela som len vedieť či im budem musieť niečo vracať ak na materskú nastúpim tých 6 týždňov pred pôrodom ale maly sa narodí až po termíne ochrannej lehoty. Že ako to bude fungovať potom ďalej. Viem že sa tam bude dostavať len tých 220€ ale čo dovtedy

delmondo
25. jan 2019

@trwska Ale tam nejde o to, aby si porodila dovtedy, kým trvá OL. Je jedno, či porodis skôr, alebo budeš prenášať. Nič vracať nebudeš. Ak máš nárok na matersku, splnas podmienky a priznajú ti ju tých 6t pred tp, tak už nikto nebude riešiť, kedy sa dieťa narodilo.
Ak žena nárok na materské nemá, tak môže požiadať o rodičovský príspevok, avšak až po narodení dieťaťa.

trwska
autor
26. jan 2019

@delmondo takze keď pôjdem na materskú tých 6 týždňov pred tak budem dostavať normálne toho polroka? Lebo ja tam mám tak natesno jeden deň že mi skončí OL a na sociálnej mi to raz tiež tak vysvetľovala že ak sa maly narodí a budem prenášať tak žiadnu materskú nedostanem

delmondo
26. jan 2019

@trwska podľa mňa je to blbosť. Ale ak chceš mať istotu, tak napíš na SP. Na stránke majú formulár na otázky, odpovedia ti. Určite je to lepšie ako od nejakej tety pri okienku. Tie casto nevedia, kde je sever 😉

elizita
26. jan 2019

S ochrannou lehotou nema nic spolocne skutocny den porodu ale termin nastupu na matersku.

delmondo
26. jan 2019

@elizita tiež si tak myslím

trwska
autor
29. jan 2019

@delmondo super ďakujem. A oni majú normál na stránke písané že kde sa im dá napisat?

delmondo
30. jan 2019
trwska
autor
1. apr 2019

@delmondo ďakujem 🙂 a ešte by som sa tá rada opýtala na podporu čo si tu spomínala. O akú podporu sa jedna?

delmondo
1. apr 2019

@trwska dávku v nezamestnanosti som myslela. Ak si evidovaná na úrade práce a splnas podmienku, že v posledných 4rokoch si bola 2roky nemocensky poistená, tak o ňu môžeš poziadat na sociálke. https://www.socpoist.sk/davka-v-nezamestnanosti...
Ty si teraz na úrade, či si on, či ako to máš? A tu materskú si priznali?

trwska
autor
2. apr 2019

@delmondo áno, materskú dostavať budem. To mi vyjde. Nemocenské poistená som ale myslím že o tuto dávku som sa už zaujímala ale nevyšla mi kvôli tomu že som nemala odpracovaných toľko dni koľko bolo potrebných 🙂