Je rozdiel medzi odstupným a odmenou?

Zodpovedané
5. dec 2023

Dobrý deň,

dnes so mnou zamestnávateľ ukončil pracovný pomer dohodou o skončení pracovného pomeru podľa paragrafu 60 ZP (ruší prevádzku) a namiesto odstupného mi v dohode napísal odmenu vo výške dvojnásobku priemerného mesačného zárobku zamestnanca. Toto som si pri podpisovaní dohody nevšimol.

Je nejaký rozdiel v tomto prípade medzi odstupným a odmenou?

Taktiež mi zamestnávateľ v tejto dohode neuviedol žiadne dôvody ukončenia pracovného pomeru, že som o to nepožiadal. Vo firme som pracoval 2 roky aj 8 mesiacov, z toho posledných 10 mesiacov od 1.2.2023 som bol do 30.11.2023 na PN. Ukončenie pracovného pomeru mi dali 1.12.2023, tento deň mi napísali dovolenku, + 4,5 dňa nevyčerpanej dovolenky na preplatenie.

V ktorom mesiaci v tomto prípade mi pošlú odstupné (odmenu)?

Ktorý z týchto termínov bol pre mňa výhodnejší, čo sa týka odvodov do Sociálnej poisťovne?

Z ktorých mesiacov by sa v tomto prípade počítal priemerný mesačný zárobok?

Môžem sa obávať toho, že som podpísal pre mňa nevýhodnú dohodu o skončení pracovného pomeru?

U zamestnávateľa som bol vedený ako osoba ZŤP.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ budete čerpať dovolenku (1.12.), aj z odstupného aj z odmeny sa platia všetky odvody.
Dôvod uvedený nemusel byť, ak ste oň nepožiadali.

Ak máte teda DOHODU o ukončení pracovného pomeru, tak nárok na odstupné je v sume:
a) Priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky.
b) Dvojnásobku priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov/.
V takej výške Vám uviedli aj odmenu.

Nevyčerpaná dovolenka aj odstupné sa preplatí až pri ukončení pracovného pomeru (v najbližšom výplatnom termíne po skončení pracovného pomeru).

Skôr je otázne, či zamestnávateľ informoval ÚPSVaR o udeleniu súhlasu. Viď. link:
https://www.upsvr.gov.sk/zamestnavatel/udelenie...

S prianím pekného dňa,
Lenka