Mám nárok na materskú dávku, keď som od 7/2023 evidovaná na úrade práce?

Zodpovedané
10. apr 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa informovať, či mám nárok na materskú dávku z ochrannej lehoty vzhľadom k tomu, že od roku 2019 som pracovala na TPP a od 18.7.2023 som evidovaná na úrade práce. Termín pôrodu máme 19.5.2024. Žiadosť o materské som dostala od svojej gynekologičky, kde ona vypísala moje údaje a nárok na materskú vypísala od 7.4.2024.

Aký poistný vzťah, z ktorého si uplatňujem nárok mám odškrtnúť?

Treba mi vypisovať aj políčko "D - Potvrdenie zamestnávateľa"?

Pokiaľ si uplatňujem materskú z ochrannej lehoty a bola som na úrade práce, bude sa mi materská nejakým spôsobom krátiť?

Ako dlho budem poberať materskú a kedy budem riešiť rodičovský príspevok?

Je potrebné informovať úrad práce a zaslať im taktiež dané tlačivo?

Nemám skúsenosť vzhľadom k tomu, že som prvorodička.

Ďakujem

Dobrý deň,

máte nárok z ochrannej lehoty, nakoľko ste otehotneli do pol roka od skončenia nemocenského poistenia a za posledné dva roky máte 270 dní nemocenského poistenia.

Dávka v nezamestnanosti neovplyvní výšku materskej. Informujte ÚPSVaR o nástupe na materskú. Takisto ste mali nárok aj na tehotenský príspevok (od 13 -teho týždňa tehotenstva) z ochrannej lehoty.

Poistný vzťah uvediete zamestnanec, môžete dopísať OL, názov zamestnávateľa.
D - ponecháte prázdne.
Poberanie materského trvá:

  • 34 týždňov – ak porodíte jedno dieťa,
  • 37 týždňov – ak porodíte jedno dieťa, pričom ste naň sama,
  • 43 týždňov – ak by ste porodili viac detí, dvojičky...

Po skončení materskej požiadate o rodičovský príspevok na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny.

S prianím pekného dňa,
Lenka