Mám nárok na príplatok k prídavkom, keď nepoberám daňový bonus na deti?

Zodpovedané
16. jan 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom nároku príplatku k prídavkom na deti.

Mám naň nárok, pokiaľ si neuplatňujem daňový bonus na deti?

Treba o tento príplatok požiadať, alebo mi bude vyplácaný automaticky?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na príplatok k prídavku na dieťa má osoba, ktorej vznikol nárok na prídavok na dieťa a to vtedy, ak súčasne:

  • Je poberateľom dôchodku (starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%, obdobnej dávky v inom členskom štáte) alebo peňažného príspevku na opatrovanie.
  • Nevykonáva zárobkovú činnosť a zárobkovú činnosť nevykonáva ani ďalšia fyzická osoba, ktorá si môže uplatniť daňový bonus podľa osobitného predpisu.
  • Nebol priznaný daňový bonus na nezaopatrené dieťa, na ktoré poberá prídavok.

K žiadosti je potrebné priložiť:

  • cestovný doklad,
  • doklad o pobyte v SR,
  • posledné rozhodnutie sociálnej poisťovne o priznaní starobného dôchodku alebo o priznaní invalidného dôchodku alebo obdobné rozhodnutie z iného členského štátu.

Všetky podmienky musia byť splnené naraz u oboch rodičov.

Nájdete aj:
https://www.upsvr.gov.sk/vzory-ziadosti/vzory-z...

S prianím pekného dňa,
Lenka