Máme nárok na daňový bonus alebo príplatok k prídavku na dieťa?

Zodpovedané
8. feb 2023

Dobrý deň,

aktuálne som na rodičovskej dovolenke. Za rok 2022 nemám žiadne príjmy. Manžel má jednoosobovú firmu (s.r.o.), v ktorej je zamestnaný. Vypláca si minimálny mesačný príjem len kvôli odvodom, čo je nepostačujúce na daňový bonus na dieťa. Tržby ako firma má vysoké.

Má nárok na daňový bonus na dieťa?

V takomto prípade sa počíta daňový bonus z príjmov (tržieb) firmy?

Ak nie, máme nárok na príplatok k prídavku na dieťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri daňovom bonuse sa zohľadňuje príjem iba zo zdaniteľných príjmoch zamestnanca alebo SZČO. Nie z výnosov s.r.o. Ak si vypláca mzdu, tak záleží od jej výšky a nárok ma na prislúchajúcu časť daňového bonusu.

Nárok na príplatok k prídavku na dieťa má osoba, ktorej vznikol nárok na prídavok na dieťa vtedy, ak súčasne:

  • Je poberateľom dôchodku (starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70%, obdobnej dávky v inom členskom štáte) alebo peňažného príspevku na opatrovanie.
  • Nevykonáva zárobkovú činnosť a zárobkovú činnosť nevykonáva ani ďalšia fyzická osoba, ktorá si môže uplatniť daňový bonus podľa osobitného predpisu.
  • Nebol priznaný daňový bonus na nezaopatrené dieťa, na ktoré poberá prídavok.

Splnenie podmienok nároku na príplatok k prídavku sa sleduje u oprávnenej osoby a súčasne aj u ďalšej fyzickej osoby, ktorá si môže uplatniť daňový bonus. T. j. u druhého rodiča.

S prianím pekného dňa,
Lenka