Mám po novom nárok na platenú polročnú materskú dovolenku?

Zodpovedané
14. sep 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť o mojej situácii.

Mám po novom nárok na platenú polročnú materskú dovolenku, ak som v auguste 2019 mala promócie na UPJŠ druhý stupeň a následne som hneď ostala na rodičovskom príspevku na dcéru?

Následne v roku 2020 som rodila druhýkrát. Poberala som iba rodičovský príspevok až do teraz, no teraz sa legislatíva zmenila.

Na aktuálnu materskú s 3. dieťaťom, o ktorú sa jedná by som mala nastúpiť 2.10.2023.

Mám skúsiť žiadať o materskú?

Ďakujem

Dobrý deň,

nárok na materské je vtedy, ak ste v posledných dvoch rokoch pred pôrodom mali nemocenské poistenie najmenej 270 dní.

Do tejto lehoty sa po novom započíta aj štúdium na strednej a vysokej škole, ak štúdiom ste získali príslušný stupeň vzdelania. Ale nakoľko ste skončili štúdium viac ako pred dvomi rokmi, táto novela sa na Vás vzťahovať nebude.

S prianím pekného dňa,
Lenka