Môžem nastúpiť na rodičovskú, potom ísť na úrad práce a dostávať podporu?

Zodpovedané
11. jan 2024

Dobrý deň,

od 03/2017 som zamestnaná na TPP v jednej firme. Od 10/2020 som bola PN z dôvodu rizikového tehotenstva. Od 04/2021 som bola na MD a od 12/2021 na RD. Následne som nastúpila na MD, ktorá mi končí 14.1.2024 (reťazový pôrod).

15.1.2024 čerpám 1 deň dovolenky a dostanem odstupné + odmenu + preplatenie zostávajúcej dovolenky vo výške cca 14 000 EUR v hrubom. Zároveň 15.1.2024 mi končí pracovný pomer.

Je možné, aby som nastúpila na rodičovskú a napríklad 08/2024 išla na úrad práce a dostávala podporu?

Manžel by si dal rodičovskú na seba.

Z čoho by sa mi v tomto prípade počítala "podpora"?

Na rodičovskú nastupujem 15.1.2024 alebo 16.1.2024?

Ďakujem

Dobrý deň,

keď Vám skončí pracovný pomer 15.1.2024 a v tento deň budete čerpať dovolenku, tak už nasledujúci deň t.j. 16.1.2024 nie ste už na rodičovskej dovolenke a môžete poberať rodičovský príspevok, nakoľko materská skončila.

V každom prípade (či sa zaevidujete teraz alebo napr. v 8/2024) sa Vám dávka v nezamestnanosti bude počítať z čerpanej dovolenky a odstupného, ale bude sa krátiť maximálny vymeriavací základ. Podstaný bude krátený max. VZ, t.j. z akého vymeriavacieho základu sa budú platiť odvody na poistenie v nezamestnanosti a za koľko dní.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

S prianím pekného dňa,
Lenka