Odstupné a maximálna podpora v nezamestnanosti. Ako postupovať?

Zodpovedané
9. jan 2024

Dobrý deň,

som zamestnaná 7 rokov vo firme a končí mi MD. Mám možnosť zobrať odstupné vo výške 5-mesačného platu + preplatenie dovolenky + čerpanie 1 deň dovolenky (čo by nám aktuálne vyhovovalo). Týmto by som podľa všetkého mala mať nárok na maximálnu podporu v nezamestnanosti, ak by som nastupila hneď po ukončeníi pracovného pomeru na úrad práce a manžel na RD.

Bolo by možné, aby som po MD nastúpila na 6 mesiacov na RD a napríklad po polroku, keď sa maximálna "podpora" zvyšuje, by som išla na úrad práce a manžel by si dal na seba RD?

Aká podpora by mi vyšla, ak by som po MD vyčerpala deň dovolenky a išla na RD a po polroku išla na podporu?

Môžem po tejto podpore ísť naspäť na rodičovskú?

Akú výšku RD dostanem?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ Vám skončí pracovný pomer už nebudete čerpať rodičovskú dovolenku. Budete môcť poberať rodičovský príspevok, alebo ísť na ÚPSVaR. Tým, že v zamestnaní nebudete len na rodičovskej dovolenke, ale ste pracovali a nastúpili na materskú, 1 deň čerpania dovolenky Vám nepomôže k dosiahnutiu maximálnej podpory. To by ste museli byť aspoň 2 roky na rodičovskej dovolenke s tým, že by pracovný pomer aj trval.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak ste v danom období mali príjem (pred materskou ste riadne pracovali), tak Vám budú dávku v nezamestnanosti počítať z tohto obdobia a príjmu cca 1,5 roka pred materskou + 1 deň dovolenky a odstupného. Materská sa vylúči. Ak si posuniete nástup na ÚPSVaR a skončí Vám pracovný pomer po materskej, tak budete mať obdobie 0,5 roka poberanie rodičovského príspevku, necelý rok príjem zo zamestnania, zbytok materská, ktorá sa nepočíta + 1 deň dovolenky a odstupné. Nemusí vyjsť maximálna podpora v ani jednom prípade. Po skončení poberania dávky v nezamestnanosti si môžete presunúť rodičovský príspevok na seba.

Rodičovský príspevok dostanete vo vyššej čiastke, nakoľko ste poberali materské.

S prianím pekného dňa,
Lenka