Môžem ostať na neplatenej rodičovskej dovolenke do 3 rokov dieťaťa a platiť si nemocenské ako samoplatca?

Zodpovedané
30. jan 2024

Dobrý deň,

momentálne som na rodičovskej dovolenke, syn má 3 roky v septembri 2024 a v marci nastupuje na materskú dovolenku s ním môj manžel.

Som zamestnaná na dobu neurčitú. Koncom roka 2023 som sa nahlásila do práce s tým, že chcem nastúpiť v apríli 2024. Minulý týždeň sa mi ozvali naspäť s ponukou na dohodu o ukončení pracovného pomeru k 29.2.2024.

Ak by som pristúpila na dohodu, môžem ostať na neplatenej rodičovskej dovolenke do 3 rokov dieťaťa a platiť si nemocenské ako samoplatca?

A následne po dovŕšení 3 rokov sa nahlásiť na úrad práce a budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti?

Ako áno, z čoho sa bude podpora vypočítavať?

Alebo sa na úrad musím prihlásiť hneď?

Môžem začať poberať dávku až po dovŕšení 3 rokov?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete sa zaevidovať na ÚPSVaR hneď po skončení pracovného pomeru. Nepotrebujete vôbec riešiť nemocenské poistenie ako samoplatiteľ. Počas poberania rodičovského príspevku nie je možné poberať dávku v nezamestnanosti, takže ak sa manželovi dá, on môže požiadať o materské v tom istom čase, ale pred tým, je potrebné požiadať o odňatie rodičovského príspevku, aby RP nebol problémom pri schválení materskej.

Pri nároku na podporu musíte splniť podmienku, že ste v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie boli poistená v nezamestnanosti najmenej dva roky - 730 dní.

Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie čerpania materskej dovolenky, obdobie práceneschopnosti ako aj obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky za predpokladu, že v tomto období pracovný pomer trval a toto obdobie spadá do posudzovaného obdobia.

Rozhodujúce obdobie na zistenie denného vymeriavacieho základu je obdobie dvoch rokov predchádzajúcich dňu, v ktorom vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.

Ak by ste v rozhodujúcom období mali len obdobie poistenia v nezamestnanosti trvaním rodičovskej dovolenky, tak denný vymeriavací základ sa zisťuje z rozhodujúceho obdobia dvoch rokov pred začiatkom čerpania rodičovskej dovolenky a nesmie byť nižší ako denný vymeriavací základ určený z minimálneho VZ.

Bude záležať od toho, koľko ste zarábali pred materskou. Uvedené platí ak ste počas RD nemali žiadny iný príjem.

S prianím pekného dňa,
Lenka