Môžem po 2 odpracovaných rokoch žiadať vyšší rodičovský príspevok?

Zodpovedané
16. mar 2023

Dobrý deň,

od 1.9.2022 som zamestnaná v školstve - je to moje prvé zamestnanie. Lenže od tohto obdobia som aj ostala na PN kvôli rizikovému tehotenstvu. Pracovnú zmluvu mám na dobu určitú, konkrétne do 31.8.2023. Od 1.9.2023 by som sa ale chcela vrátiť do práce, ak mi to šéfka umožní. Zatiaľ bola k tomu naklonená, že by mi predĺžila zmluvu. Keďže som predtým nepracovala, nemám nárok na materské, ale hneď po pôrode môžem poberať rodičovský príspevok - ten nižší.

Ak sa vrátim od septembra do práce a odpracujem rok a budem teda spolu 2 roky zamestnaná, mám nárok žiadať vyšší rodičovský príspevok, aj keď som bola 3/4 roka na PN?

Musím mať odrobené 2 roky len u jedného zamestnávateľa, aby som mala na toto nárok?

Keby som sa chcela zamestnať od septembra inde, zase by som len 2 roky musela odpracovať, aby som mala nárok na vyšší rodičovský?

Ďakujem

Dobrý deň,

vyšší rodičovský príspevok sa viaže k poberaniu materského. Ak Vám nevznikol nárok na materské, nebudete mať nárok ani na vyšší rodičovský príspevok ani za dva roky.

V prípade ďalšieho tehotenstva ak by Vám vznikol nárok na materské (druhé dieťa), tak už by ste mali nárok na vyšší rodičovský príspevok.

S prianím pekného dňa,
Lenka