Ovplyvní čerpanie dovolenky a PN výpočet materskej dávky?

Zodpovedané
27. apr 2024

Dobrý deň,

rada by som sa informovala ohľadom výšky ďalšej materskej. Rodičovská dovolenka mi končí 10/2024 a pôrod bude 12/2024.

Bude materská nižšia, vyššia či rovnaká?

Ako by mi výpočet materskej ovplyvnilo čerpanie dovolenky a ako PN ?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak by ste ale pred novou materskou už pracovali, čerpali dovolenku, SP môže vychádzať zo skutočného príjmu, ktorý by ste zarobili do nástupu na MD, ak by to bolo dlhšie obdobie ako 1 celý mesiac. Mohla by vyjsť nižšia materská ako predošlé materské. Záleží ako dlho by ste čerpali dovolenku.

Ak by ste ale hneď po skončení rodičovskej dovolenky išli na PN do nástupu na materskú (to nie je dlhé obdobie, na materskú viete nastúpiť 8 týždňov pred pôrodom) nahlasoval by sa pravdepodobný príjem. V tomto prípade by materská nebola nižšia ako tá predchádzajúca.

S prianím pekného dňa,
Lenka