Môžem si do nástupu na druhú materskú čerpať dovolenku alebo PN?

Zodpovedané
21. júl 2023

Dobrý deň,

momentálne som na RD s prvým dieťaťom, ktoré bude mať 3 roky v auguste 2024. Chcela by som druhé dieťa, ale nechcem už rodiť v letných mesiacoch. Preto by som bola najradšej, keby termín pôrodu bol niekedy na jeseň. To znamená, že by som nestihla reťazový pôrod, a teda neviem, z čoho by sa mi počítala druhá MD.

Tiež som rozmýšľala, že si v tomto roku 2023 zoberiem pár dní dovolenky ako som tak urobila aj v roku 2022, keď som prechádzala z MD na RD (počas RD som čerpala dovolenku).

Môžem si do nástupu na druhú MD čerpať napríklad dovolenku alebo PN?

Ak by som si v tomto roku čerpala dovolenku, bude sa mi druhá MD rátať z toho?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak na novú materskú nastúpite v roku 2024, rozhodujúce obdobie bude rok 2023.

Ak by ste v predchádzajúcom roku (2023) nemali z tohto pracovného pomeru žiadny príjem, (PN sa nepočíta) materská sa určí z pravdepodobného VZ, ktorý nahlasuje zamestnávateľ. Nové materské by v takýchto prípadoch nebolo nižšie ako predchádzajúca materská.

Pravdepodobný denný vymeriavací základ zamestnanca je jedna tridsatina vymeriavacieho základu, z ktorého by sa platilo poistné na nemocenské poistenie za kalendárny mesiac, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky. Takýto pravdepodobný príjem nahlasuje Sociálnej poisťovni zamestnávateľ. Mal by to byť príjem, ktorý by ste dosiahli, ak by ste v tom mesiaci celý mesiac odpracovali.

Ak by ste v roku 2023 čerpali dovolenku, nové materské by sa už nepočítalo z pravdepodobného príjmu, ale z príjmu, ktorý by ste mali z čerpanej dovolenky, ak by ste nastúpili na druhú MD v roku 2024.

S prianím pekného dňa,
Lenka