Oplatí sa mi preniesť dovolenku do ďalšieho roka a čerpať si ju po skončení materskej dovolenky?

Zodpovedané
21. apr 2024

Dobrý deň,

v auguste 2024 sa mi má narodiť dieťa. V decembri 2023 mi dvíhali plat. Je mi jasné, že výška materskej pri prvom dieťati sa vypočíta z príjmu 2023.

Ako to bude pri druhom dieťati, keď mi bude vychádzať reťazová materská?

Oplatí sa mi preniesť dovolenku do ďalšieho roka a čerpať si ju po skončení MD a začatí rodičovskej v januári 2025?

Zmení to situáciu?

Počítala by sa mi ďalšia MD podľa výšky príjmu, ktorý som mala, keď som čerpala dovolenku?

Predpokladám, že za odpracované mesiace 2024 zarobím aj s odmenami viac, ako len za dovolenku.

Ďakujem

Dobrý deň,

výpočet záleží od toho, kedy by ste nastúpili na druhú materskú.

Ak by ste nastúpili ešte v roku 2025, posudzoval by sa rok 2024.

Ak by ste nastúpili v roku 2026, riešil by sa príjem v roku 2025. Ak by ste čerpali dovolenku tak výpočet by bol z nej. Ak by ste dovolenku nečerpali a za rok 2025 by ste nemali príjem, ta by sa uviedol predpokladaný VZ a materská by mohla byť vyššia ale určite by nebola nižšia ako tá prvá.

S prianím pekného dňa,
Lenka