Môžem si obnoviť nemocenské poistenie u zamestnávateľa, ak by som chcela mať platenú PN?

Zodpovedané
23. feb 2024

Dobrý deň,

v apríli 2024 dovŕši moje dieťa 3 roky, teda moja rodičovská dovolenka sa tým ukončí. Som stále v zamestnaneckom pomere už viac ako 10 rokov.

Som aktuálne tehotná, ale prípadný pôrod by mal byť v auguste/septembri 2024. Lekár mi odporúčal ísť v apríli na PN, ale predpokladám, že PNku by som mala neplatenú, keďže by som na ňu nastúpila z rodičovskej dovolenky.

Ako si môžem obnoviť nemocenské poistenie u zamestnávateľa, ak by som chcela mať PN platenú a následne plnú materskú + rodičovskú?

Stačí čerpať dovolenku v práci niekoľko dní?

Musí mi to zamestnávateľ umožniť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak na PN nastúpite hneď po skončení rodičovskej dovolenky, nie je potrebné vôbec čerpať dovolenku. Budete mať nárok na PN hneď po skončení rodičovskej dovolenky, takisto aj na tehotenské, materské. Nemusíte odpracovať žiadny deň, ani čerpať dovolenku, pokiaľ Vám pracovný pomer bude trvať aj naďalej a nastúpite hneď po skončení RD na PN.

S prianím pekného dňa,
Lenka