Môžem si uplatniť daňový bonus na staršie dieťa?

Zodpovedané
7. mar 2024

Dobrý deň,

v roku 2023 sa mi vo februári skončila materská dovolenka. Následne som si čerpala dovolenku cca 2 mesiace. PP bol ukončený, nasledovala evidencia na úrade práce do konca roka.

Som povinná podať daňové priznanie?

Môžem si v ňom uplatniť daňový bonus na staršie dieťa?

Manžel si za minulý rok uplatňoval daňový bonus iba na mladšie dieta.

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ je otcom oboch detí, teda máte ako rodičia viac detí, na všetky deti si môže uplatniť nárok na daňový bonus len jeden z Vás.

T.j. v tom istom čase si deti podeliť medzi seba nemôžete. Jedine časť roka na všetky deti si môže uplatniť otec deti (manžel), časť roka Vy (matka).

Povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov vzniká fyzickej osobe za predpokladu, že dosiahla celkové zdaniteľné príjmy za rok 2023, ktoré sú vyššie ako 2461,41 EUR.

Ak bol Váš príjem nižší ako 2461,41 EUR a nemali by ste povinnosť podať daňové priznanie, ale mali ste zrazenú preddavkovú daň, tak podaním daňového priznania Vám ju vrátia.

S prianím pekného dňa,
Lenka