Ako si uplatniť nárok na daňový bonus na manželku?

13. jan 2021

Ahoj, riesim ako si uplatnit danovy bonus na manzelku ked som bola minuly rok od januara do júna na RD a od júna pracujem.
Rok predtym si uplatňoval danovy bonus na mna moj manzel lebo som bola cely rok na RD. Teraz mu povedali v jeho praci ze si to mam ja uplatit na seba uz vo svojom zamestnani?
Neviete ci je to takto dobre?

lucka_ke
13. jan 2021

nie je to daňový bonus, ale nezdaniteľná časť na manžela/manželku
záleží na tvojich príjmoch, ak sú vyššie ako cca 4000 Eur tak si manžel nemá čo odpočítať, ty si podáš v práci žiadosť o ročné zúčtovanie dane a keďže si pracovala len pol roka niečo ti vrátia

simca06022011
13. jan 2021

Spocitaj si prijem, za zvysok roka. AK je to viac ako 4 414,20 €, tak si nemoze uplatnit nic. AK je to menej, tak si vie uplatnit rozdiel.. ale inak je to ako pise @lucka_ke, ty si uz nechas svoje rocne zuctovanie urobit v praci.

lucka_ke
13. jan 2021

@simca06022011 4 035,84 eur za rok 2020

sandra151
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lucka_ke
13. jan 2021

@sandra151 požiada zamestnávateľa o ročné zúčtovanie a do žiadosti (je na to tlačivo) vypíše tvoje údaje a napíše aj presne výšku tvojich príjmov

sandra151
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lucka_ke
13. jan 2021

@sandra151 a teda uvádza sa tvoj hrubý príjem mínus zaplatené odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne, tvoj zamestnávateľ by ti mal vystaviť potvrdenie, kde to budeš mať presne napísané

sandra151
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lucka_ke
13. jan 2021

@sandra151 zamestnanec prehlasuje, že údaje v žiadosti sú správne a úplné, ale niektoré účtovníčky chcú aj potvrdenie, aby to vedeli skontrolovať...
plus ty sama si požiadaj svojho zam. o ročné zúčtovanie ak si nepracovala celý rok

sandra151
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lucka_ke
13. jan 2021

@sandra151 myslela som pre manželovu účt.

juliatriscova
13. jan 2021

koľko si zarobila za tých 7 mesiacov?

juliatriscova
13. jan 2021

@sandra151 si na úrade práce alebo si zamestnaná a si na pn?

sandra151
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sandra151
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
juliatriscova
13. jan 2021

@sandra151 pokiaľ si zamestnaná a na pn, tak manžel si na teba nemôže uplatniť nezdaniteľnú časť na manželku.............podmienky na uplatnenie sú starostlivosť o dieťa do 3 rokov, príspevok na opatrovanie, evidencia na úrade práce, občan zo zdravotným alebo ťažko zdravotným postihnutím.......spĺňaš nejakú podmienku z týchto?...............ty môžeš požiadať o ročné zúčtovanie svojho zamestnávateľa.........

lucka_ke
13. jan 2021

@juliatriscova môže za tých 6 mesiacov, čo bola na RD, nie?

juliatriscova
13. jan 2021

manžel si môže uplatniť na teba nezdaniteľnú časť od januára do júna, ale závisí aký si mala príjem......pokiaľ vyšší ako 4035,84€ tak mu výjde 0€.........ak nižší tak rozdiel.......

lucka_ke
13. jan 2021

jáj pardon, už motám dve ženy dokopy... máš pravdu @juliatriscova

lucka_ke
13. jan 2021

@sandra151 prepáč, ja stále reagujem ako keby na zadávateľku otázky, ty nespĺňaš podmienky... ona bola pol roka na RD, preto si jej muž môže uplatniť nezd. časť na manželku

sandra151
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pufinkaaa
1. feb 2021

@juliatriscova ahoj asi sa vyznas do toho vies povedat co mame my robit ci ma manzel právo uplatnit a ak hej ako..? ak som bola januar az august evidovana na UP a od polky augusta som mala zmluvu pracovnú avsak od konca septembra som na PN v novembri pracovby pomer bol skonceny no niesom evidovana na UP kedze pn stale trva... môže? A ak ano co tak vsetko treba zapoctovy list, z UP o evidencii potvrdenie a? Snad som to napisala zrozumiteľne 😁🤭

juliatriscova
1. feb 2021

@pufinkaaa ahoj, môže si uplatniť nčzd na teba.....tvoj príjem je príjem na zmluvu a nemocenská........4035,84€-príjem-pn/12*8........tvoj príjem sa nedokladuje ale ja odporúčam potvrdenie o príjme, potvrdenie o evidencii a potvrdenie o nemocenskej....