Môžeme si dva roky spätne uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku?

Zodpovedané
20. jan 2024

Dobrý deň,

chceli by sme si spätne 2 roky dozadu uplatniť NČZD s tým, že manželka poberala rodičovský príspevok a mala párkrát vyplatenú odmenu z práce a rekreačný poukaz. Tým, že rodičovský príspevok by sa do príjmu nemal nezahŕňať a vyplatené mzdy nepresiahli ročnú výšku nároku, asi by nám nárok mohol vzniknúť.

Ako postupovať pri výpočte výšky nároku?

Môžeme požiadať zamestnávateľ o opravu, alebo to si musíme opraviť a podať sami?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ ste nepožiadali zamestnávateľa o uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manželku, podáte sám dodatočné daňové priznanie.

Pravdepodobne manželka požiadala zamestnávateľa o Ročné zúčtovanie dane. Tam bude vyčíslený jej príjem. Od tohto vlastného príjmu manželky sa odpočítava: poistné na sociálne poistenie zamestnanca, preddavky zamestnanca na zdravotné poistenie.

Zjednodušene: Od hrubej mzdy sa odpočítajú odvody na sociálne a zdravotné poistenie zamestnanca. Následne od nezdaniteľnej čiastky odpočítate vlastný príjem manželky a z tejto sumy sa určí alikvotná časť podľa počtu kalendárnych mesiacov, pre ktoré boli podmienky splnené k 1. dňu daného mesiaca.

Štátne sociálne dávky sa nezapočítavajú sa do vlastného príjmu manželky = rodičovský príspevok.

Konkrétnejšie príklady nájdete aj:
https://podpora.financnasprava.sk/424715-Nezdan...

S prianím pekného dňa,
Lenka