Môže si manžel na mňa uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane?

Zodpovedané
19. jan 2023

Dobrý deň,

7.9.2022 som si založila živnosť a mala z nej aj príjem. V období od januára do augusta 2022 som príjem nemala, iba som poberala rodičovský príspevok počas rodičovskej dovolenky.

Môže si na mňa ako na manželku uplatniť manžel NČZD za obdobie od januára do augusta 2022?

Ďakujem

Dobrý deň,

manžel si môže uplatniť nezdaniteľnú časť ZD na manželku.

4186,75 eur - vlastný príjem manželky a z tejto sumy sa určí alikvotná časť podľa počtu kalendárnych mesiacov, pre ktoré boli podmienky splnené k 1. dňu daného mesiaca. Ak dieťa malo 3 roky v auguste, tak spĺňate 8 mesiacov.

Do vlastného príjmu manželky sa započíta príjem zo živnosti znížený len o odvody.

S prianím pekného dňa,
Lenka