Musím byť znovu nemocensky poistená 270 dní?

Zodpovedané
31. dec 2023

Dobrý deň,

momentálne som na rodičovskej dovolenke do 12/2024. Som zamestnaná na dobu neurčitú a momentálne pracujem aj na dohodu (u toho istého zamestnávateľa).

Aká bude výška materskej v prípade, keď otehotniem v roku 2025 alebo 2026?

Musím byť na novo nemocensky poistená 270 dní?

Mala by som mať odrobené zase vyše mesiaca, aby som mala znova materskú vo výške ako bola prvá?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ Vám bude naďalej trvať pracovný pomer, tak budete mať nárok na materskú okamžite.

Ak bude trvať aj dohoda (s nemocenským poistením) dlhšie ako 270 dní, mohlo by ísť aj o súbeh. Ak ešte stihnete nastúpiť na novú materskú kým sa neskončí terajšia RD, nemala by byť nižšia ako tá predchádzajúca.

Ak nastúpite na MD v roku 2026, už bude záležať od toho, koľko zarobíte v roku 2025.

S prianím pekného dňa,
Lenka