Musím podať daňové priznanie, keď som bola 8 mesiacov nezamestnaná?

Zodpovedané
3. mar 2024

Dobrý deň,

od 1/2023 do 8/2023 som bola na úrade práce a potom som nastúpila na materskú. V máji a júni som pracovala 40 dní na dohodu.

Musím podať daňové priznanie?

Ďakujem

Dobrý deň,

povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov vzniká fyzickej osobe za predpokladu, že dosiahla celkové zdaniteľné príjmy za rok 2023, ktoré sú vyššie ako 2461,41 EUR.

Ak bol príjem nižší ako 2461,41 EUR a nemáte povinnosť podať daňové priznanie, ale mali ste zrazenú preddavkovú daň, tak podaním daňového priznania Vám ju vrátia.

Ak si podáte daňové priznanie, máte nárok aj na daňový bonus na dieťa od mesiaca jeho narodenia. Výška DB sa prepočíta podľa príjmu zo zamestnania. Priložíte kópiu o Potvrdenia o príjme za rok 2023 a rodný list dieťaťa (kópie).

S prianím pekného dňa,
Lenka