Musím podať daňové priznanie, ak som na rodičovskej dovolenke?

Zodpovedané
5. feb 2023

Dobrý deň,

som už druhý rok na rodičovskej dovolenke, tento rok som však od júna do decembra pracovala na dohodu.

Musím podávať daňové priznanie?

Ak áno, ako postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane do 15.02.2023. Ak ale nepožiadate, tak daňové priznanie podávate sama. Povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov vzniká fyzickej osobe za predpokladu, že dosiahla celkové zdaniteľné príjmy za rok 2022, ktoré sú vyššie ako 2289,63 eur.

Daňové priznanie ak by ste síce nemali povinnosť podať, ale ak ste mali zrazenú preddavkovú daň, tak Vám ju vrátia a to buď podaním DP (príp. v rámci Ročného zúčtovania). Rovnako je možné si uplatniť aj daňový bonus, neviem či ste poberali, príp. prepočítať nárok. K daňovému priznaniu by ste doložili iba kópiu Potvrdenia o príjmoch.

S prianím pekného dňa,
Lenka