Musím prerušiť PN, keď čakám na vyšetrenie u odborníka?

Zodpovedané
6. apr 2024

Dobrý deň,

som PN s diagnózou osteoartróza. Mám obmedzujúce bolesti kĺbov a zároveň ma začal bolieť bedrový kĺb a cievy v nohe. Čakám na reumatologické vyšetrenie a angiologické. Angiologické vyšetrenie mám až v máji. Kvôli bolestiach beriem denne lieky od bolesti a obvodný lekár mi pichá aj injekcie od bolesti.

Môžem ostať PN pokým sa nepríde na diagnózu a odhalí sa príčina bolesti?

Alebo musím až do angiologického vyšetrenia ukončiť PN?

Ďakujem

Dobrý deň,

dĺžku PN-ky určuje doktor podľa Vášho zdravotného stavu. Ak sa Vám zdravotný stav nezplepšuje, môžete byť stále na PN, resp. kým sa Vám zdravotný stav nezlešpí.

Platená PN zaniká po 52 týždňoch jej trvania, t.j. po jednom roku. Aby po roku vznikol nárok na znovu platenú PN, vtedy je potrebné odpracovať 26 týždňov bez inej PN.

Ak od poslednej práceneschopnosti neuplynulo ešte 26 týždňov trvania nemocenského poistenia, tak do podporného obdobia (52 týždňov) sa započítavajú aj predchádzajúce obdobia dočasnej pracovnej neschopnosti v poslednom roku pred jej vznikom.

S prianím pekného dňa,
Lenka