Na koľko dní dovolenky mám nárok?

Zodpovedané
21. mar 2024

Dobrý deň,

chcela by som sa opýtať na nárok dovolenky po skončení rodičovského príspevku a vrátení sa do práce. Mám viac ako 33 rokov. Na materskú som nastúpila 15.4.2021 a mala som vyčerpanú dovolenku. Ostal mi jeden deň a potom do konca roka som bola na materskej dovolenke s prestupom už aj na rodičovský. Rok 2022 a 2023 bol rodičovský. Nástup do práce mám 4.6 2024 po skončení rodičovského.

Na koľko dní dovolenky mám nárok?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nárok na dovolenku máte počas materskej dovolenky. Počas rodičovskej dovolenky už nie. Dovolenka sa za neodpracovaných prvých 100 dní sa kráti o 1/12, za ďalších 21 dní ďalšia 1/12.

V roku 2021 ste boli na materskej a na rodičovskej dovolenke menej ako 100 pracovných dní. Preto sa dovolenka za tento rok nebude krátiť. Máte nárok na celoročnú dovolenku = 25 dní, z týchto dní odpočítate čerpanú dovolenku za rok 2021.

Za rok 2022, 2023 = 0 dní dovolenky, nakoľko ste boli iba na rodičovskej dovolenke.
Za rok 2024 záleží podľa toho, koľko dní odpracujete po skončení RD.

Dovolenka zamestnanca, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku a zamestnanca, ktorý sa trvale stará o dieťa je najmenej päť týždňov (od 2020). Inak základná výmera sú štyri týždne (20 dní).

S prianím pekného dňa,
Lenka