Sčítavajú sa mi pri dvoch trvalých pracovných pomeroch dni nemocenského poistenia?

Zodpovedané
18. sep 2022

Dobrý deň,

poznám podmienky nároku tehotenskej dávky - 270 dní nemocenského poistenia a zároveň aktívne nemocenské poistenie v čase dosiahnutia 13. týždňa.

13. týždeň dovŕšim 9.10.2022. TPP som mala nepretržite od roku 2018.

Čo asi u mňa spadá do počtu nemocenského poistenia za posledné 2 roky sú nasledovné:
Zamestnanie A: Rátam od 9.10.2020 - 17.10.2020.
18.10.2020 - 15.11.2020: Tam som bola len živnostník - nemocenské poistenie sa neplatilo pre nízke príjmy.
Zamestnanie B: 16.11.2020 - 9.7.2021.

Rátam správne, keď mi tam vyšlo spolu 245 dní nemocenského poistenia?

PN a ani absencia v práci nebola.

Ak sa mi podarí v nasledujúcich dňoch zamestnať subežne na 2 TPP a podarí nazbierať chybajúce dni k 9.10.2022, mal by byť uznaný nárok na tehotenskú davku?

Sčítavajú sa mi pri 2 TPP (odlišný zamestávateľ) dni nemocenského poistenia?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, potrebujete ešte 270-245 = 25 dní nemocenského poistenia.

Ak by ste chceli týchto 25 dní nazbierať z dvoch pracovných pomerov, potom 2x sa budú počítať iba tie dní, ktoré budú súčasne, ale jeden prac. pomer medzitým už musí byť ukončený.

Napr., zamestnali by ste sa od 19.9 do 30.9 = 12 dní, a druhý prac. pomer by trval od 19.9. na neurčito a z tohto by ste si uplatnili nárok na tehotenské k 9.10. (13tt) =20 dní, spolu z týchto dvoch 12+20 = 32 dní. To by ste už mali splniť tých 270 dní.

Platí, ak ukončené nemocenské poistenie a aktuálne nemocenské poistenie, z ktorého sa uplatní nárok na tehotenské, trvajú súčasne určitý čas, dni súčasného trvania sa započítajú dvakrát.

S prianím pekného dňa,
Lenka