V marci som mala nulový príjem. Započítajú sa mi tieto dni k potrebným 270 dňom na uznanie materskej?

Zodpovedané
17. máj 2024

Dobrý deň,

pracujem na dohodu, ale v mesiaci marec som mala nulový príjem.

Započítajú sa mi tieto dni k potrebným 270 dňom na uznanie materskej?

Ďakujem

Dobrý deň,

nezapočítajú.

Sociálna poisťovňa k takýmto dohodám priložila nasledovné stanovisko:
Pri posúdení nároku na nemocenské dávky (materské a tehotenské všetci poistenci, nemocenské a ošetrovné dobrovoľne nemocensky poistené osoby) sa do obdobia 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch nebude započítavať obdobie nemocenského poistenia zamestnanca, počas ktorého zamestnanec nemal vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie z dôvodu, že nedosahoval príjem. Spravidla ide o situácie, kedy má zamestnanec uzatvorenú dohodu o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, avšak prácu na základe tejto dohody nevykonáva. V tomto období síce je zamestnanec poistený, avšak poistné platí z nulových príjmov, t. j. v nulovej výške, resp. ho neplatí.

Uvedené sa nebude vzťahovať na situácie, ak poistenec neplatil poistné, lebo mal vylúčenú povinnosť platiť poistné (napr. z dôvodu dočasnej pracovnej neschopnosti, ošetrovania, poberania materského a pod.). Na účely splnenia uvedenej podmienky je rozhodujúce reálne platenie poistného na nemocenské poistenie.

Z tohto dôvodu sa tzv. nulové vymeriavacie základy budú považovať za absenciu vymeriavacieho základu a obdobie takéhoto poistenia sa nezohľadní pri posudzovaní podmienky 270 dní nemocenského poistenia.

S prianím pekného dňa,
Lenka