Je potrebné sa zamestnať a mať odrobených 270 dní, aby som mala nárok na materské?

Zodpovedané
2. apr 2024

Dobrý deň,

momentálne som na rodičovskej dovolenke (do októbra) a začiatkom roka plánujeme ďalšie bábätko.

Je potrebné sa zamestnať a mať odrobených 270 dní, aby som mala nárok na materské?

Pred prvým otehotnením som bola dlhodobo zamestnaná, pracovný pomer zanikol počas materskej dovolenky. Momentálne pracujem na dohodu.

Ďakujem

Dobrý deň,

momentálne by ste nemali nárok na materské, nakoľko nemáte aktívne nemocenské poistenie a nie ste ani v ochrannej lehote.

Zamestnaním, alebo dobrovoľným poistením by ste mohli mať nárok na nové materské, ale bude potrebné splniť aj 270 dní nemocenského poistenia do pôrodu. Ak máte dohodu s nemocenským poistením a bude trvať, môžu sa Vám tieto dni z dohody započítať do potrebných dní nemocenského poistenia pokiaľ budú spadať do posudzovaného obdobia (posledné dva roky pred pôrodom).

S prianím pekného dňa,
Lenka