Z čoho sa mi vypočíta materské, keď mám hlavný pomer u jedného zamestnávateľa a dohodu u druhého?

Zodpovedané
13. jan 2024

Dobrý deň,

chcem si overiť, že či mám nárok na tehotenské súbežne aj z dohody a aj z HPP (splnená podmienka 270 dní nemocenského poistenia).

Do 24.11.2023 som bola na RD. Počas celej doby RD som mala dve dohody od dvoch zamestnávateľov A a B a súčasne som bola u zamestnávateľa A evidovaná ako zamestnankyňa na RD.

Momentálny stav: HPP u zamestnávateľa A a dohoda u zamestnávateľa B. Nástup na materskú (6t pred pôrodom) je 20.júna 2024.

Z čoho mi bude vypočítané materské?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak Vám bude trvať dohoda u zamestnávateľa B aj pred nástupom na materskú a aj z tejto dohody splníte 270 dní nemocenského poistenia, budete mať súbeh.

U zamestnávateľa A bude rozhodujúce obdobie 2023, príjem ste už mali po RD
a u zamestnávateľa B. Záleží kedy vznikla dohoda, ak 1.1.2023 a skôr, tak rozhodujúce obdobie bude tiež rok 2023. Z každého nemocenského poistenia, t.j. z pracovného pomeru A aj dohody B si požiadajte aj o tehotenské, teda budete podávať dve žiadosti. Takisto aj dve žiadosti na materské.

Nárok na tehotenské aj materské sa posudzuje z každého nemocenského poistenia samostatne. Vymeriavacie základy sa vypočítajú u oboch zamestnávateľov zvlášť, následne sa sčítajú a dostanete už iba jednu dávku.

S prianím pekného dňa,
Lenka