Mal by manžel nárok na materské aj ako SZČO na to isté dieťa, na ktoré čerpá materské ako zamestnanec?

Zodpovedané
18. dec 2023

Dobrý deň,

môj manžel je aktuálne od 1.1.2023 SZČO - aktuálne nie je dobrovoľne nemocensky poistený. Je zároveň aj zamestnanec, aktuálne čerpajúci materské od 2.10.2023.

Mal by nárok na materské aj ako SZČO na to isté dieťa, na ktoré čerpá aktuálne materské ako zamestnanec?

Ak by sa dobrovoľne nemocensky poistil a zároveň by platil dôchodkové poistenie od 1.1.2024 po dobu 270 dní - do cca 9/2024 a zaplatil prvé odvody, ktoré mu vyčíslia v 9/2024, splnil by podmienky nároku na materské?

Do obdobia nemocenského poistenia /podmienky 270 dní/ by sa mu nerátalo aj obdobie aktuálneho nemocenského poistenia u zamestnávateľa?

Stačí, keď mu vyčislia prvé odvody, alebo ich musí aj zároveň uhradiť?

Keď uhradiť, tak po akú dobu ich musí hradiť, aby čerpal materské?

Ďakujem

Dobrý deň,

od vzniku nároku na materské, nárok na materské má otec po dobu 28 týždňov.
Už ich začal čerpať zo zamestnania.

Keby pred podaním žiadosti o materské zo zamestnania, spĺňal aj nárok materskej zo SZČO, vtedy by sa jednalo o súbeh.

S prianím pekného dňa,
Lenka