Ako liečiť fistulu u 5,5 ročného dievčatka?

Zodpovedané
28. jan 2021

Dobrý deň,

moja 5,5 ročná dcéra mala medzizubný kaz, ktorý pani zubárka opravila. 4 odumrela a je vytrhnutá. Teraz sa jej nad 5-kou urobila fistula. Zubárka navrhla dve riešenia:

1. Zub vytrhnúť ( už je vyhradená 6-ka), len ma trápi, ako bude prežívať, keď jej budú chýbať 2 stoličky na jednej strane.
2. Ćistenie kanálikov v celkovej anestézii (neodporúča).

Existuje nejaká iná možnosť, aby sa zub zanechal?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak zub fistuluje, znamená to, že odumrel. Jediné dve možnosti sú extrahovať alebo prečistiť koreňové kanáliky a vyplniť. Rozhodovala by som sa na základe röntgenu a taktiež samozrejme podľa spolupráce.

Kvôli jednému zubu nerada dávam do celkovej anestézie. Ak by dcérka spolupracovala, kanáliky sa dajú ošetriť aj len v lokálnej anestézii či premedikácii.

Ak nespolupracuje, tak jedine extrakcia.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk