Aký postup mám zvoliť pri čistení zúbkov 1,5 ročného nespolupracujúceho dieťaťa?

Zodpovedané
31. mar 2021

Dobrý deň,

moja dcérka má 1,5 roka a zuby jej čistím 1-zväzkovou kefkou od prvého zúbka. Asi od 1 roka si raz v priebehu dňa sama čistí zúbky detskou Curaprox kefkou, čo ju väčšinou veľmi baví, no je mi jasné, že takéto čistenie je nedostačujúce.

Večer si chvíľočku čistí sama (pritom pozerá videá detí, ktoré si čistia zuby), no keď jej mám dočistiť zuby ja, nastáva doslova peklo. Neznáša dočisťovanie mnou, vytrháva mi kefku z ruky, nechce vôbec otvoriť ústa, od hnevu kričí.

Večer dočisťujem teda zúbky nasilu 1-zväzkovou kefkou, snažím sa, aby to bolo rýchle a jemné, no bojím sa, či jej tým do budúcna nespôsobím nejakú traumu.

Aký postup mám zvoliť?

Je pre mňa dôležité, aby mala dobrú ústnu hygienu.

Ďakujem

Dobrý deň,

bohužiaľ, niekedy to inak ako s plačom nejde. Sú deti, čo plačú pri umývaní vlasov alebo pri umývaní zadočku. To neznamená, že im ich neumyjeme. So zubami je to to isté.

Nebojte, traumu rozhodne vy ako milujúca mama nespôsobíte. To, čo by mohlo spôsobiť traumu je akútne ošetrenie hnisajúcich zubov.

Skúste si pozrieť spolu nejaké videá - Fíhu, Spievankovo a pesničky odtiaľ si spievať. Prípadne možno predtým umyť zúbky bábikám. Niekedy pomáha, ak by ona umyla vám zuby prvá.

S úctou,
MDDr. Veronika Bačová Macáková
Zubný lekár
Stomatologické centrum RODINKA
www.stomatorodinka.sk