Ako najlepšie podporiť správne dvíhanie hlavičky?

Zodpovedané
29. máj 2019

Dobrý deň,

syn má 3 mesiace a 1 týždeň a takmer nedvíha hlavičku. Vo zvislej polohe na rukách hlavu drží celkom dobre, pri nosení “na tigríka” tiež hlavu trochu zdvihne, no na brušku nastáva problém. Hlavu dvíha len na pár sekúnd, maximálne sa mu podarilo asi pol minúty, možno minúta.

Problém vidím aj v technike dvíhania hlavy. Vôbec nepoužíva ruky. Tie sa mu vždy rozletia na široko. Skúšala som mu ruky podkladať aj nechávať spustené vedľa tela, no vždy je výsledok rovnaký. Ruky si od tela vytiahne hore no necháva ich na široko.

Hlavu v 90% pokusov o zdvihnutie najprv vytočí do ľavej strany a tak ju šikmo zodvihne, do pravej strany ju nedvíha ani keď mu pomôžem. Stále sa tlačí a snaží ju otočiť. Ľavú stranu preferuje aj pri spánku. Priame, rovné zdvihnutie sa mu podarí raz za čas. Na brušku stále plače.

Pediatrička tvrdí, že je to v poriadku a na dvíhanie hlavičky má ešte čas. Ja som dúfala, že by nás poslala na rehabilitáciu, aby nebolo potom už neskoro, no vraj netreba.

Je to v jeho veku ešte normálne?

Napraví sa to časom tak ako tvrdí pediatrička?

Ako najlepšie podporiť správne dvíhanie hlavičky?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

podľa toho čo popisujete ide o asymetrické držanie hlavy už a preferovanie k jednej strane.

Môže už byť aj zležaná hlavička. V tomto veku už by ste nemali vôbec pozorovať preferenciu a dieťa by sa malo už symetrický opierať o predlaktie v polohe na brušku a držať rovno hlavu.

Vo Vašom prípade ju otáča do ľavej strany a šikmo zodvihne. Nejde o čas - kvantitu ako dlho Vaše dieťa vydrží na brušku ale dôležitejšia je kvalita ako to Vaše dieťa robí.

Ak Vás pediater nechce odoslať na rehabilitáciu, stále máte možnosť navštíviť súkromne zariadenie.

Odporúčam Vám cvičenie s fyzioterapeutom. Tento stav sa sám nenapraví, a preto je dôležité cvičenie s fyzioterapeutom aby Vám ukázal ako správne podporiť psychomotorický vývoj dieťaťa.

Prajem Vám pekný deň.
Mgr. Antónia Wágnerová

Detská sekcia FYZIO&Kids: http://fyzioklinik.sk/fyziokids/
FYZIO KLINIK: http://fyzioklinik.sk