3,5 ročná dcéra nechce v škôlke jesť. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
22. nov 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej 3,5 ročnej dcérky, ktorá chodí od septembra do škôlky a nechce tam jesť. Jedla tam dokopy 3x. Aj to len zo začiatku a teraz už nič. Ani jedlo, ktoré ma rada nechce ochutnať. Ani ovocie, ani zabalené jogurty, ktoré doma bežne jedáva.

Inak je dobrý jedák. Nejedáva nátierky a niektoré jedlá, ale určite aspoň niečo by mohla zjesť. Učiteľke tvrdí, že doma také nevarím.

Nepomáha dohováranie. Vždy sľúbi a nakoniec sa dozviem, že nič nejedla. Som na materskej so 7 mesačnou dcérou a ona je viac doma ako v škôlke, kedže býva často chorá. Zvyká si ťažko, veľmi tam nechce chodiť.

Doma nechce cez obed spať, pritom to potrebuje. V škôlke krásne spáva.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem za radu

Dobrý deň,

prežívate spolu s dcérkou náročné obdobie a pochopiteľne sa obe trápite.

Na základe popísaného sa dá usudzovať na vysokú mieru frustrácie, ktorá vychádza nielen zo škôlky samotnej, ale aj z narodenia sestričky. Obe situácie sú v jej doterajšom živote výrazným prelomom. Vysiela silné signály , ktorými dáva najavo potrebu bezpečia a istoty domova. Jej zvýšená chorobnosť je podmieňovaná aj psychickým stavom a vlastne jej pomáha dostať to, čo potrebuje.

Nepopisujete žiadne dcérkou signalizované pozitíva pobytu v škôlke, čiže nevyzerá , že by mala nejakú vnútornú motiváciu chodiť tam. Jej pobyt potom znamená prežívanie, teda najmä vyrovnávanie stresu.

Čo sa týka nespania doma, je dobré spočítať si koľko času celkovo prespí. Pravdepodobne na svoj vek spí dostatočne len sa jej spánkový režim preskupil. Predpokladám, že keď aj spí menej respektíve vôbec počas dňa, niektoré dni potom spí dlhšie a dobehne deficit.

Ak všetko vyššie povedané zhrniem škôlka nie je momentálne pre dcérku rozvoj podporujúca. Ak ostane doma, do života získa vo svojej situácii nepomerne viac.

Počkajte a skúste znova, keď bude mať 4 roky respektíve v septembri. Nezabudnite, že vy ako mama, ak sa do nej vcítite, najlepšie viete, čo je pre ňu užitočné.

Prajem príjemný deň.