5 ročná dcérka sa rozpráva s cudzími ľuďmi. Ako jej vysvetliť, že im nesmie všetko hovoriť?

Zodpovedané
7. sep 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 5 ročnej dcérky, ktorá zdraví cudzích ľudí. Prihovára sa im a všetko im rozpráva. Napr. v obchode sa predstaví predavačke, alebo na ihrisku sa prihovára iným deťom (aj mamičkám). Pekne sa predstaví a povie, kde sme boli (napr. v obchode) a kam pôjdeme potom.

Ľuďom sa to zdá milé a na ihrisku to hneď prelomí ľady. Občas je mi to nepríjemné a niekedy zabieha do detailov, ktoré by nemusela cudzím ľuďom rozprávať. Zdá sa mi to tiež neopatrné. Nemá vôbec žiadny ostych pred cudzími.

Ako jej vysvetliť, že sú určité veci, ktoré nehovoríme ľuďom, ktorých vidíme prvý krát v živote a často aj posledný?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa popisu sa zdá, že dcérka je extrovertný, komunikatívny typ a jednoducho je len sama sebou a napĺňa svoje potreby. Okrem toho aj vekovo už je pripravená nadväzovať vzťahy v spoločnosti nových ľudí, nielen blízkych. Rozvíja vzorce správania, ktoré získava na základe odzerania a napodobňovania zo svojho okolia. Z prostredia získava odpovede na svoje správanie a tým zisťuje ako v ňom fungovať.

Dôležité je nechať sa dcérkou viesť a popisovať situáciu, pýtať sa jej ako ju napadlo ísť za danou osobou, čo ju na nej zaujímalo, čo od nej potrebovala. Empaticky počúvajte, prijmite to, čo vám povie, aby ste pochopila jej svet a ako rozmýšľa. Na základe toho potom povedzte niečo v zmysle, že vidíte, že rada oslovuje rôznych ľudí a chápete, že ju zaujímajú. Avšak ľudí ktorých nepoznáte, je potrebné spoločne zvážiť či je vhodné toho človeka osloviť. Ponúknite jej, že prihovoriť sa môže známym ľuďom a naučiť ju začať rozhovor otázkou, či nevyrušuje druhú stranu. Potom ju pozorujte ako koná, čo a kto ju zaujíma.

V prípade vašej dcérky je skutočne dôležité dávať si pozor, o čom pred ňou rozprávate. Zároveň, je treba jej vysvetliť, že sú veci, ktoré sa druhým nehovoria, že patria len do vašej rodiny a uveďte jej príklady, povedzte, že sa budete spoločne učiť rozoznávať to.Tým jej sprostredkovávate, čo znamená intimita, blízkosť, ktoré sú dôležité pre jej bezpečie a istotu, ako aj spoločensky korektné začleňovanie sa. Najmä nerobte z toho nejakú prehnane veľkú záležitosť.

Nech sa darí.