6 ročný syn si všetko pchá do úst. Ako ho to odnaučím?

Zodpovedané
5. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom najstaršieho syna, ktorý bude mať 7 rokov. Mal odloženú školskú dochádzku. Som s deťmi doma. Okres neho mám 5 a 3 ročné dieťa. Máme relatívne pohodu bez nejakých záväzkov (škola, úlohy), je rád, že sa môže doma hrať.

Od malička si zvykol obhrýzať nechty, ale teraz sa to zhoršuje. Hovorili sme mu, že nech to nerobí, ale nič nezaberalo. Jediné zlepšenie stavu sa mi zdá, že nastalo posledné roky v lete, keď sme boli viac na záhrade a hral sa v hline, v piesku. Celý deň bol vonku.

Niekedy mám pocit, že to bol len taký dojem.

Syn je "vynálezca", rád sa hrá hodiny s legom, ale aj s vlačikmi, so súrodencami, kreslí si. Veľa chodíme von a sme v prírode. Je empatický a citlivý, má bohatý vnútorný svet.

Má trošku znížený svalový tonus. Keď mal 1,5 r, narodila sa dcéra a cca v tom čase ostal aj bez cumlíka. Dojčila som ho prvý rok.

Súčasná situácia je taká, že si stále dáva niečo do úst - prsty, hračky, tričko. Všade má malé dierky - na rukávoch, na hrudi (pod golierom), na teplákoch (keď má pokrčené kolená pri ústach). Navyše si dáva ruky do úst aj vonku. Celú zimu jedol sneh a keď sa dalo, pchal si do úst rukavice.

Vnímam to ako zlozvyk. Vie, že by to nemal robiť, ale aj tak to robí. Niekedy ho len upozorním, ale občas ma to vie neskutočne vytočiť. Miesto toho, aby sa ho zbavil, sa to len zhoršuje. Navyše v súčasnej situácii je to úplne proti všetkým hygienickým opatreniam.

Ako mu môžem pomôcť zbaviť sa tohto zlozvyku?

Čo si tým kompenzuje?

Aký najsprávnejší postoj by som k tomu mala zaujať ja?

Ďakujem

Dobrý deň,

ako odpoveď tu je úryvok textu z anglickej odbornej stránky k tejto tématike https://www.griffinot.com/child-chewing-clothing/:

Predpokladá sa, že žuvanie dáva mozgu veľkú dávku proprioceptívnej spätnej väzby. Propriocepcia alebo spätná väzba od našich svalov a kĺbov sa považuje za veľmi upokojujúcu a organizujúcu. Náš čeľusťový sval je jeden z najsilnejších v tele a žuvanie preto dáva mozgu obrovskú dávku proprioceptívnej spätnej väzby.

Keď dieťa prežúva odev, často sa snaží upokojiť. Používajú extra proprioceptívnu spätnú väzbu zo svojich svalov čeľustí, aby si pomohli upokojiť a regulovať sa. Môže to byť spôsobené tým, že nachádzajú ďalšie zmyslové vstupy (napr. Hluk) v prostredí príliš ohromujúce. Môže sa stať, že prežívajú senzorické preťaženie. Môžu mať z niečoho obavy. Môže sa stať, že tempo aktivity je príliš veľké na to, aby držali krok. Niekedy môžete vidieť, ako dieťa prežúva odev, pretože mu pomáha sústrediť pozornosť. V niektorých prípadoch môže dôjsť aj k vývojovému oneskoreniu, čomu sa podrobnejšie venujeme v našom príspevku o ústnom senzorickom hľadaní.

Ako môžem pomôcť zabrániť tomu, aby dieťa žuvalo oblečenie a iné predmety?
Po prvé, môže pomôcť zistiť, či existuje vzor , kedy dieťa žuje. Deje sa to častejšie doma alebo v škole, počas semestra alebo počas prázdnin? Stáva sa to viac ráno alebo večer? Existuje nejaká udalosť alebo aktivita, ktorá vedie dieťa k väčšiemu žuvaniu oblečenia, napríklad skúšky alebo školský výlet? Stáva sa to viac, keď majú obavy? Sú preťažené?

Ak existuje vzor, môžete zistiť, čo zvyšuje vzrušenie vášho dieťaťa a vedie ho k tomu, že sa musí upokojiť žuvaním. Ak sa jedná o konkrétnu udalosť alebo činnosť, dúfajme, že ju budete vedieť prispôsobiť, aby bolo vaše dieťa ľahšie a menej stresujúce. Vášmu dieťaťu môže byť prospešné, ak pred podujatím vykoná niektoré z nižšie uvedených aktivít, ktoré mu pomôžu pripraviť systém. Užitočné môžu byť aj ťažké pracovné činnosti pred a po.
Ak je denná doba, môžete vyskúšať niektoré z nasledujúcich návrhov, ktoré pomôžu vášmu dieťaťu zostať v tejto chvíli o niečo pokojnejšie. Môžete ich tiež použiť na pomoc pri prechodoch. Prechody môžu byť často spúšťacím bodom pre deti s autizmom a v súčasnosti môžu žuť predmety.

Senzorické preťaženie
Keď si myslíte, že by to mohlo súvisieť so senzorickým preťažením, budete musieť zvážiť, ako je možné toto senzorické preťaženie znížiť. Môže to pomôcť zahrnúť počas dňa extra ťažkú prácu a pomôcť môžu aj činnosti uvedené nižšie. Preskúmame tu viac nápadov na podporu samoregulácie. Pre vaše dieťa môže byť prospešné aj hodnotenie ergoterapeutom vyškoleným v senzorickej integrácii pre ďalšiu pomoc a podporu pri senzorickom spracovaní.
Navrhované činnosti, ktoré majú pomôcť dieťaťu prestať žuť oblečenie alebo iné predmety.

Pohyb
U niektorých detí môže pohyb celého tela pomôcť s reguláciou a znížiť potrebu žuvania. Mäkká hra je skvelá voľba. Plazenie môže byť užitočné, najmä ak môžete vytvoriť prekážkovú dráhu, cez ktorú musia prechádzať tunely a prechádzať vankúše. Nakoniec, lineárne hojdanie môže byť skvelým spôsobom, ako zabezpečiť pohyb. Lineárne znamená ísť dozadu a dopredu namiesto dokola a dokola. Štandardné detské hojdačky a záhradné hojdačky sú teda skvelé. Pohyb môže byť obzvlášť užitočný pre deti, ktoré sú dosť sedavé. Nie vždy je to veľmi užitočné pre deti, ktoré sú veľmi citlivé, pretože to môže zvýšiť ich vzrušenie.

Žuvacie jedlá
Upozorňujeme, že mnohé z týchto aktivít zahŕňajú jedlo. Očakáva sa, že dospelý, ktorý použije tieto návrhy, zváži akékoľvek alergie alebo stravovacie požiadavky, ktoré môže mať dieťa.
Všeobecné ústne aktivity na pomoc deťom, ktoré hľadajú ústnu dutinu, zahŕňajú:
• Hudobné nástroje, ako napríklad ústna harmonika alebo rekordér
• Píšťalky
• Párty dúchadlá
• Fúkanie bubliniek - môžete použiť bublinové slamky pre deti, ktoré nemôžu používať bežné paličky
• Pitie nápojov cez slamku
• Fľaše s vodou, napríklad camelback, ktoré na vypustenie vody vyžadujú silné nasávanie
Pre deti, ktoré uprednostňujú sanie, môžete vyskúšať:
• Mrazené ovocie na cmúľanie
• Kocky ľadu na cmúľanie
• Tvrdé lízanky / cukríky bez cukru
• Lízanky
• Domáce mrazené tyčinky z ovocného džúsu
Ak vaše dieťa uprednostňuje chrumkavé textúry, môžete vyskúšať:
• Kocky ľadu
• Popcorn
• Sušené banánové lupienky
• Dehydrované zeleninové lupienky / lupienky
• Chrumkavé müsli
• Orechy
• Chrumkavé müsli tyčinky alebo flapjacky
• Surové mrkvové tyčinky alebo iná surová zelenina

Ťažká práca
Zaradenie niektorých z týchto aktivít vášmu dieťaťu môžu pomôcť, aby zostalo po celý deň pokojnejšie a dúfame, že zníži potrebu upokojenia sa pomocou úst.
Deťom, ktoré prežúvajú, by sa pravdepodobne prospelo proprioceptívne vnímanie celého tela , napríklad skákanie na veľkej trampolíne alebo plávanie, najmä potápanie pod vodou.
• Kopanie a vylievanie (napr. Pieskoviskom alebo podnosom s vodou)
• Vyvaľkaním a vykrajovaním si zahrajte cesto
• Cvičenia s odporovým pásmom
• Tlačenie fúrika alebo škatule - povzbuďte dieťa, aby bolo v hernom priestore tvorivé
• Pri prenášaní tašky s určitou hmotnosťou je potrebné toto prispôsobiť pre každé dieťa a odporúčame vám začať s najviac 5% jeho telesnej hmotnosti v batohu, taške alebo kontajneri. Nosenie fľaše s vodou a občerstvenie môže byť pre malé dieťa to pravé množstvo.
• Preťahovanie lanom
• Jóga
• Horolezectvo
• Plávanie
• Bicyklovanie

Pekný deň