Ako reagovať, keď trojročný syn odmieta svojho otca aj babku?

Zodpovedané
10. jan 2020

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom trojročného syna, u ktorého nastalo obdobie, že sa zaháňa na babku. Trvá to pol roka. Kope do nej a hovorí jej, že ju nemá rád. Babka na neho nikdy nekričala a ani ho nebila. Teraz to začal robiť aj vlastnému otcovi. Hovorí, že ho nemá radu a že chce iba maminu a dedka.

V spánku sa zobudí a kope do ocina, posiela ho preč.

Manžel sa za to trápi. Keď ho volá hrať, tak syn nechce. Všetko chce iba odo mňa. Ja ho mám dať cikať, spať, dať mu papať. Keď sme u babky a dedka, tak vtedy pre neho existuje iba dedko. Vtedy posiela preč aj mňa.

Zmení sa jeho správanie?

Čo nám odporúčate?

Ako sa máme chovať s manželom?

Ako má reagovať babka?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

podľa popisu problému sa dá odhadovať, že váš synček nastúpil ďalšie obdobie vývinu osobnosti.

Zdá sa, že prechádza časom vlastného sebauvedomenia a chápania toho, ako je schopný svet okolo seba ovplyvňovať . Prechádza osamostatňovaním sa, čo je súčasne spojené s výraznými pocitmi zneistenia.

Najväčšie bezpečie a istotu v tomto turbulentnom čase premeny predstavujete vy, a preto aj doma požaduje stále vás. Vie, že vy ho najviac chápete a manžel napriek tomu, že robí svoje maximum, nemá šancu tak dobre ho poznať ako vy. Preto ani nevie ponúknuť tak účinnú starostlivosť ako vy. Záleží na vašej empatii, ktorou situáciu správne vyhodnotíte a synčeka jemne a trpezlivo usmerníte. Synove správanie voči otcovi je potom prechodné a nemal by ho predovšetkým brať osobne. Rovnako to platí aj pre babku. Ide o jeden z prejavov vzdoru, zväčša voči autorite, ktorú otec (babka) pre syna predstavuje.
Otázkou môže byť aj nakoľko je odmietaná osoba autoritárska.

Zároveň deti dokážu silno vnímať aj napätie medzi rodičmi a podvedome na neho odpovedať.

Otec môže skúsiť syna zaujať aktivitami, na ktoré vy nemáte čas ani energiu. Muži vedia byť hravejší ako mamy, ktorým často už pri starostlivosti neostáva sila na jašenie sa. Nech manžel skúsi ponúknuť jašenie, zápasenie, jednoducho aktivity vyvolávajúce smiech, kedy sa účinne uvoľňuje vnútorné napätie.

Toto môže byť aj odpoveď prečo dedko je preferovanou osobou. Pravdepodobne svojím typom autority prijateľne odpovedá na synove potreby. On sa potom pri ňom uvoľní a prípadne aj ventiluje vnútornú frustráciu, ktorá je v tomto vývinovom čase veľmi zvýšená. Babka nech sa nevnucuje a dedko by mohol babku aktívne do spoločných aktivít s vnukom zapájať.

Vy, ako mama, teda máte v rukách usmerňovanie synčeka, ako aj pripomínanie hier a činností, ktoré rád s otcom (aj babkou) robí. Rozprávanie o tom ako ho majú radi, spomínanie na zážitky s nimi. Taktiež aktivity, ktoré sú s ockom vítané, môžete prestať robiť so synom vy a prenechať ich výsostne pre nich dvoch.

Prajem veľa trpezlivosti a úspešných zmien.

Pekný deň.