Ako reagovať na bolestivé hryzenie a škriabanie dvojročného syna?

Zodpovedané
27. sep 2019

Dobrý deň,

náš dvojročný syn nás veľmi často škriabe, hryzie a ťahá za vlasy. Manžela ťahá za bradu a robí mu podobné nepríjemné veci. Má z toho ohromnú zábavku, smeje sa na tom.

Nepomôže ani vysvetľovanie, krik, výchovná po zadku.

Ako správne reagovať?

Nechceme na neho kričať, ale je to už veľmi nepríjemné.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

hryzenie, škrabanie a ťahanie u synčeka je prvým inštinktom, ktorý použije ak sa cíti ohrozený alebo niečo potrebuje. Nerozumie, čo tým spôsobuje, že ide o bolesť.

Preto mu treba dať jasne najavo, že to nesmie. Napríklad mu chytíte rúčku. Ak syn aj potom ďalej skúša, je potrebné ho na chvíľu oddeliť, povedzme do jedálenskej stoličky či ohrádky, aby ste boli „v bezpečí“.

Nechajte ho tam a na chvíľu si robte svoje veci v tej istej miestnosti.
Pretože za agresiou stoja vždy nesplnené potreby, potrebuje sa naučiť, že na to, aby bol vypočutý, musí svoje priania vyjadriť iným spôsobom. Preto, sa ho po chvíli opýtajte, či už je pripravený ísť von a dotýkať sa jemne. Pohladkaním mu to ukážte. Spýtajte sa ho či sa ide hrať sám alebo s vami niečo robiť.

Týmto spôsobom sa učí, že hryzenie, ťahanie či škrabanie je neprijateľné a nič ním nedosiahne.

Veľa trpezlivosti prajem.