8 ročná má alergiu na peľ a potraviny. Môže jesť jogurty?

Zodpovedané
7. sep 2020

Dobrý deň,

mojej 8 ročnej dcére zistili alergiu na pele (breza, topoľ, lieska, mätonoh, skorocel, timotejka) a potraviny (arašidy, sója, jahoda, jablko, zeler, mrkva, lieskovec, vlašský orech, mak, sezam, mlieko - betalaktoglobulín, bielok, žĺtok, anýz a kukuricu.

Robili jej test Alex, kde hodnota vyššia ako 0,3 sa považuje za pozitívnu.

U mlieka jej tá hodnota vyšla iba 0,64, nie je teda vysoká.

Môže jesť aspoň jogurty?

Nachádza sa v jogurtoch betalaktoglobulín?

Nachádza sa betalaktoglobulín v prepustenom masle (ghí)?

Ak nesmie mlieko v žiadnej forme, čím to mám nahradiť?

Mrkva jej vyšla 1,41 - nesmie jesť iba surovú mrkvu, alebo sa to týka aj varenej (tepelne spracovanej)?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

tak pri takejto kombinácií alergénov už môžeme hovoriť o oslabenej imunite.
Pri inhalačných alergénoch je dôležité v sezóne sledovať aj reakcie po alergénoch, ktoré môžu vyvolávať skrížené alergické prejavy. Najmä ak Vám testovali aj marker CCD a vyšiel pozitívny.

Pri potravinových alergénoch

  • Ovocie a zelenina obsahujú alergény, ktoré sa tepelnou úpravou ničia. Ale ak je sezónna peľov, ich množstvo obmedzte /napr. mrkva/.
  • Orechy, strukoviny a sezam - sója, arašidy, lieskovec, vlašský orech, sezam a mak. Pri týchto alergénoch vzniká u detí najčastejšie anafylaxia, preto je dôležité sledovať všetko čo dcéra zje či neobsahuje niečo z uvedeného a mať pri sebe adrenalínové pero pre každú príležitosť.
  • Mlieko, žĺtok.

Tu je potrebné vynechať úplne všetky mliečne a vaječné potraviny všetkých živočíšnych druhov. Bohužiaľ bielkoviny sú chemicky veľmi podobné aj pri prepeličich vajciach alebo kozom mlieku a náš imunitný systém reaguje aj na tie.

Keďže kombinácia alergií je dosť komplikovaná budem rada ak ma kontaktujete a na konzultácií si prejdeme jednotlivé náhrady základných alergénov ale aj potraviny, ktoré dodajú chýbajúce živiny.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/