5 ročné dieťa má 16 alergií. Stretli ste sa s takým prípadom?

Zodpovedané
9. okt 2019

Dobrý deň,

moje 5 ročné dieťa má od narodenia alergiu na arašidy, orechy, bielok, zeler, sezam, strukoviny, kukuricu, sóju, horčicu, jablko, zemiaky, mak, jahody, broskyňu, kiwi a čerstvú mrkvu.

Stretli ste sa už s takýmto prípadom?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak sa jedná o pravú alergiu cez protilátky IgE, bohužiaľ situácia sa nedá riešiť inak ako diétou. Môže ísť aj o skrížené reakcie na potravinové bielkoviny a peľ stromov, tráv a bylín.

Stretávam sa s rôznymi kombináciami alergií a intolerancií u detí a jedná sa najmä o 8 hlavných alergénov - lepok, mlieko, vajcia, orechy, ryby, kôrovce, arašidy a sója.

Zeleninové a ovocné alergény sú termolabilné, takže po tepelnej úprave by nemali spôsobovať alergickú reakciu.

Alergény vajec, orechov, arašidov, semien,strukovín, obilnín a sóje sú termostabilné, takže po tepelnej úprave sa ich alergicita nezníži. U niektorých druhov ako napríklad sezam sa môže rapídne zvýšiť.

Je dosť obtiažne sledovať obsah týchto alergénov v strave najmä pri stravovaní vonku, taktiež jednotlivé alergény vykazujú skríženú reakciu s inými bielkovinami napr. v rámci čeľade.

Odporúčam preto nosiť so sebou epipen, v prípade anafylaxie.
Ak sa jedná o intolerancie, tieto informácie neplatia.

Dôležité je pri takto obmedzenej diéte zabezpečiť výživu v rámci domácej stravy.

S nastavením Vám rada pomôžem.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/