Aká je šanca, že syn zdedí celiakiu a laktózovú intoleranciu?

Zodpovedané
1. aug 2019

Dobrý deň,

môj manžel má celiakiu a aj laktózovú intoleranciu.

Aká je šanca, že tieto chorobí zdedí aj náš ročný syn, ktorý je zatiaľ bez problémov?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,
celiakia je autoimunitné ochorenie, ktoré sa môže prejaviť v akomkoľvek veku. Vyvolanie tohto ochorenia má rôzne vonkajšie aj vnútorné príčiny, ktoré organizmus prežíva. Na druhej strane sa celiakia nemusí prejaviť vôbec. Nachádza sa kódovaná na génoch HLA-DQ2 a HLA-DQ8. V skratke povedané dedí sa len predpoklad ochorenia, nie celkové ochorenie. Literatúra uvádza v číslach - Ak má matka/otec gény spojené s celiakiou, jej dieťa má 50-percentnú šancu na zdedenie génov. To znamená, že šanca na rozvoj celiakie u 1:22.
Na zváženie sú genetické testy vášho dieťaťa. Lekár môže vaše dieťa otestovať, aby zistil, či má gén alebo gény spojené s celiakiou. Ak je test negatívny, znamená to, že u vášho dieťata sa celiakia nerozvinie.
Ak je test pozitívny, lekári odporúčajú krvný test na protilátky okolo 3 rokov a potom každé dva až tri roky, aby zistili, či sa celiakia stala aktívnou. Prejavy však môžu prísť aj v skoršom veku, vtedy treba test na protilátky absolvovať skôr. zdroj :https://www.cureceliacdisease.org/

Laktózová intolerancia sa delí na primárnu - geneticky daný nedostatok, alebo určité množstvo enzýmu laktázy. Tento typ je dedičný. Sekundárna laktózová intolerancia vzniká ako dôsledok dalšieho poškodenia / ochorenia tráviacej sústavy napr. crohnova choroba, celiakia, gastritída a pod. Tento typ laktózovej intolerancie je diskutabilný vzhľadom na dedičnosť.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/