Bábätko reagujúce na lepok, laktózu a bielkovinu kravského mlieka

Zodpovedané
1. mar 2019

Dobrý deň,

mám 8 mesačné bábätko, ktoré reaguje na laktózu, bkm a aj na lepok.

Z krvi boli testy u alergologičky negatívne. Teraz je na bezlepkovej a nemliečnej strave. Užíva hydrolyzát Nutrilon Allergy Digestive Care doplnený mandľovým mliekom. Strukoviny a ani mäso zatiaľ problém nerobia.

Moja obava je, či testy z krvi mohli ukázať relevantné výsledky, keď v čase testovania bol viac ako mesiac na bezlepkovej a nemliečnej strave, mal len špeciálne mlieko. Tie reakcie na laktózu a bkm som identifikovala z prejavov pri kojení a zmenách mlieka. S istotou hovorím, že to nie len laktózová intolerancia.

Po mesiacoch problémov je konečne stabiliovaný. Zmizla striekajúca stolica a aj problém s vyprázdňovaním. Predtým kakal len s rektálnou rúrkou a už nemá v stolici hlieny. Nie je plačlivý a zmizol aj výsyp na brušku.

Alergologička povedala, že keď bola krv negatívna, mohol by z toho vyrásť. DIeťa papá pšeno, ryžu, bezlepkové ovsené vločky a aj pohánku.

Máte reálnu skúsenosť s deťmi, ktorým problémy ozaj ustúpili?

Mám skúsiť kozie mlieko?

Akú obilninu s lepkom doporučujete?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

pokiaľ sa alergia stanoví včas, je veľká pravdepodobnosť, že v predškolskom roku vymizne. Toto tvrdia výskumy, ale existujú aj reálne prípady.

Ťažko to však tvrdiť s istotou, keďže problém potravinových alergií u detí na Slovensku je celkom krátkodobý a diagnostické nástroje a obozretnosť lekárov v tomto smere nie je ešte tak zaužívaná.

V porovnaní s Amerikou, kde sa s potravinovými alergiami potýkajú už dlhšie. Práve odtiaľ pochádzajú dobré správy o vymiznutí alergií. Žiaľ na intolerancie sa táto hypotéza nevzťahuje, tu je veľmi individuálny vývoj a spôsob zvýšenia tolerancie jednotlivých alergénov. Samozrejme nádej je tu vždy.

Kľúčové je udržiavať črevný bióm v rovnováhe a počkať s diétou nejaký čas, aby sa stabilizoval a vytvoril silnú fyzickú bariéru, ktorá neprepustí antigený, alergény ani patogény do kontaktu s imunitou.

Viac sa dočítate v mojom článku o črevnom bióme https://imwell.sk/blog/črevný-bióm-je-nevyhnutn...

Zaradenie kozieho mlieka určite neodporúčam. Je ešte veľmi priskoro a predsa ak je v hre mliečna bielkovina, vzťahuje sa na všetky živočíšne mlieka. Veľmi pozitívne vnímam stabilizovanie stavu, ktorý treba čo najdlhšie udržať.

Jediná obilnina s lepkom, ktorá by v budúcnosti prichádzala do úvahy je špalda z kvalitného zdroja.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/