Je možné, aby sa funkcia DAO časom upravila a histamínová intolerancia sa stratila?

Zodpovedané
5. apr 2022

Dobrý deň,

výsledky z alergológie sú nasledovné: Hodnota DAO 11,8 IU, funkcia DAO 4,4 IU. Testy na iné potravinové alergie a intolerancie sú negatívne. Nepotvrdila sa ani celiakia a ABKM.

7 mesačná dcérka mala výsyp na tele a ekzém na krku. Fenistil kvapky, krémy a úprava mojej a jej stravy jej stav stabilizovali. Tohto času je bez ťažkostí (žiaden ekzém a ani výsyp). Je stále dojčená.

Stále má hlienovitú stolicu a na to mi detská lekárka povedala, že je to v poriadku. Inak priberá v poriadku, je spokojná, netrápia ju bolesti bruška.

Je možné, aby sa funkcia DAO časom upravila a histamínová intolerancia sa stratila?

Mám pocit, že problémy u nás nastali po očkovaní na rotavírus.

Je to možné?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak je dojčená, tak máte eso v rukáve. Už len vydržať s dojčením aspoň do 2 rokov 🙂
Stravu držte dlhodobo jednoduchú z domácich surovín, bez experimentov. Dodržujte zásady zaradovania jednotlivých surovín.

Histamínová intolerancia je poväčšine dôsledok iného problému. Zvlášť, ak sa jedná o gastroenetrologické problémy. Môže odoznieť práve úpravou stravy a aj dojčením. Histamín je bežná súčasť potravín, odburáva sa však z tela prostredníctvom enzýmu DAO.

Ak je však z nejakého dôvodu poškodená črevná stena, enzým sa neprodukuje a histamín koluje v organizme. Spôsobuje tak rôzne reakcie. Ak sa vám podarilo črevo zahojiť a enzým obnoviť, pokračujte vo výžive rovnako.

Pri hliene v stolici podávajte probiotiká (vrátane kmeňa bifidus). Hlien, ktorý je v stolici je pravdepodobne z hrubého čreva. Tento hlien chráni stenu čreva a je prostredím pre probiotiká. Preto je celkom potrebný. Ak by tento problém časom vymizol, bolo by to ideálne.
Len pre kontrolu vypíšem vyšetrenia, ktoré by ste mali mať absolvované:

  • intolerancia laktózy,
  • intolerancia MBK, vajec ak neboli zaradené môže reagovať na zložky z vajec v materskom mlieku, lepku (protilatky IgG,IgA),
  • intolerancia lepkovych bielkovin - celiakia,

- alergie na potraviny a inhalačné alergény.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/