Je nutné obmedziť potraviny s vysokým obsahom histamínu u 2-ročného syna?

Zodpovedané
18. jan 2023

Dobrý deň,

2-ročnému synovi bol zistený mastocytóm. Od času ako si to všímame, tak fliačik zareagoval iba 2x. Od narodenia sme si mysleli, že je to len pigmentová škvrna. Reakcia prišla vždy iba pri chorobe. Ešte má asi ďalšie 3 fliačiky, ale tie nereagujú. Boli sme na vyšetrení u lekárky, ale zabudla som sa jej opýtať viacero otázok. Dôrazne nám odporučila obmedziť veľmi veľa potravín, najmä tie vysoko histamínové. Napr. banány, jahody...

Je nutné toto obmedzenie, ak syn tieto potraviny bežne konzumuje bez akejkoľvek reakcie a netvoria sa mu hromadne nové fliačiky po tele?

Ďakujem

Dobrý deň,

nepíšete u akého lekára ste boli. Či to bol pediater alebo špecialista - imunológ.
Lekár pravdepodobne vníma súvis vysokohistamínových potravín v strave a vznik mastocytómu.

Osobne by som sa poradila s viacerými špecialistami, aby ste zbytočne synovi neobmedzovali stravu. Keď už budete na nízkohistamínovej diéte, tak si poriadne pozrite platné zoznamy vysokohistamínových potravín napr. aj na zahraničných weboch.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/