Má histamínová intolerancia vplyv na intímne problémy?

Zodpovedané
27. mar 2019

Dobrý deň,

už pár rokov mám diagnostikovanú histamínovú intoleranciu. Po eliminačnej diéte som postupne tolerovala aj ďalšie "zakázané " potraviny. No domnievam sa, že mi nerobí dobre mlieko, celkovo mliečne výrobky a "lepok " aj keď mi testy vyšli negatívne.

Poslednú dobu mám problém so zlatou žilou, vyrážky na tvári, pri uchu a vzadu vo vlasoch mám suchú svrbivú kožu. Neviem, či sa jedná o ekzém. Niečo podobné má trápi aj v intímnych častiach.

Na koži mám svrbenie a tiež miestami suchú kožu. Mykózu som nemala. Pred mesiacom mi bol robený výter a bol pozitívny na E.coli. Mám aj problémy so žalúdkom a nafukovaním. Na alergológiu idem až v júni.

Na kožné problémy v intímnej časti mi lekárka odporučila mast Phytiol. Na E.coli som dostala antibiotiká na vkladanie.

Kedy začne účinkovať Phytiol?

Môže mať histamínová intolerancia a strava vplyv aj na moje intímne problémy?

Ďakujem za každú radu

Dobrý deň,

histamínová intolerancia je z medicínskeho hľadiska vnímaná ako ochorenie, nie diagnóza. Jedná sa o narušenie črevnej výstielky.

Črevná sliznica môže histamín buď prepúšťať ďalej do krvného obehu, kde sa kontaktuje s imunitným systémom, alebo môže byť poškodená jej vrchná vrstva, kde sa nachádza aj enzým diaaminoxidáza. Toto poškodenie vychádza z nejakej primárnej príčiny, ktorá spôsobila aj ochorenie HIT.

Všetky problémy, ktoré opisujete by som prikladala k neriešenej príčine. Môže sa jednať o zápalové ochorenie, syndrómy, kolitídy, alergie, intolerancie alebo disbiózu.

Pozitívny nález E.coli treba odstrániť a vybudovať nanovo zdravú mikroflóru. Ak máte pocit, že vám lepok a mlieko robia zle vyraďte ich zo stravy na určitý čas. Majte na mysli však chýbajúci vápnik a doplňte ho z iných zdrojov. Vyberajte si tiež prirodzené náhrady.

Zaraďte do stravy enzýmy, probiotiká, oleje. Kokosový olej je vhodný aj lokálne na intímne partie a tiež na premývanie v ústach.

V tomto smere je vhodné podniknúť viaceré kroky. Viac Vám rada zodpoviem osobne.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/