Môže sa histamínová intolerancia "preniesť' mliekom na syna?

Zodpovedané
2. feb 2023

Dobrý deň,

mám 5-mesačného syna, ktorého dojčím. Mám silnú histamínovú intoleranciu. Keď niečo nevyhovujúce zjem, tak ma začne svrbieť koža a vyhádžem sa. Na tele mám v podstate sústavne ekzém, keďže až taký pozor na stravu si nedávam.

Čítala som, že by to pri dojčení nemal byť problém, no realita ma presvedčia o opaku. Na Vianoce som totiž neodolala viacerým potravinám. Jedla som kapustnicu, čokoládové zákusky, paradajky a môj syn sa vyhádzal a má ekzém podobný môjmu.

Môže sa histamínová intolerancia "preniesť' mliekom na syna?

Ďakujem

Dobrý deň,

histamínová intolerancia sa nemôže preniesť na syna prostredníctvom dojčenia.
Čo sa však môže dostať do jeho krvného riečišťa, tak to sú nestrávené molekuly bielkovín jednotlivých potravín.

Keďže vy máte HIT a s tým súvisiacu disbiózu a priepustnosť čreva (to je väčšina príčina HIT), tak sa Vám pri porušení diéty dostávajú nestrávené molekuly do krvi. A materské mlieko sa tvorí práve z krvi.

Preto je veľmi dôležité, aby ste dodržiavali diétu. A bolo by dobré, keby sme sa porozpávali, aby vám dávalo zmysel prečo diétu dodržiavať.

Druhá vec stránky je aj to, že dieťa dedí črevný bióm matky. Stane sa tak pri pôrode. Preto ak máme informáciu, že matka ma oslabený bióm, treba u dieťať navyšovať cielene oddolnosť črevného biómu, Do 3 rokov sa zakladá črevný bióm.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/