Môžu potravinové intolerancie spôsobovať opakované spontánne potraty?

Zodpovedané
11. mar 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom možného súvisu potratov s potravinovou intoleranciou. Mám ich viac vysokých, cez 20 lgG [μg/ml]), ale na vajce mám závažnú, až 140 lgG [μg/ml].

Môžu potravinové intolerancie spôsobovať opakované spontánne potraty?

Ak by mala intolerancia súvis s potratmi, ako dlho po vylúčení z jedálnička môžu mať ešte tieto potraviny na toto vplyv?

Ďakujem

Dobrý deň,

zatiaľ neexistujú štúdie na zistenie týcho súvislostí, resp. ich potvrednie. Skôr sa štúdie zamarievajú celkovo na stravu tehotnej ženy a súvis so spontánym potratom. Napr https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC41...

Avšak súvis tehotných pacientiek s intoleranciami alebo gastro ochoreniami zatiaľ nie sú k dispozícií.

Je dôležité, aby ste sa pred otehotnením dali zdravotne do stabilizácie. To znamená dodrživať diétu aspoň po dobu kým odznejú klinické príznaky.

Prajem Vám pekný deň,
Mgr. Veronika Mičianová, PhD.

+421 944 331 420
mail: info@imwell.sk
web: www.imwell.sk
FB: https://www.facebook.com/imwell.sk/